Европскептици у ЕУ: Пораст?
Према резултатима прве рунде локалних избора у Француској који су подржани 23. марта, ултрадесни Национални фронт према прелиминарним резултатима добио је више него пет пута више гласова него на претходним изборима 2008. године.
Укупан проценат гласова које су сакупиле присталице прослављене по својим одиозним изјавама Марин Ле Пен не може, разуме се, да се пореди са покзатељима солидних партија. У изборном пртљагу Националног фронта је 4,65% у просеку по земљи. Али у датом случају важна је тенденција. 2008. године за исти тај Национални фронт гласало је свега 0,9% бирача.
Зато како се приближавају избори за главни законодавни орган јединствене Европе и међу политичким тешкашима земаља чланица и међу припадницима бриселске власти све више расте узнимереност поводом опасности да праламент поплаве популисти и десни оријентисани. Главно питање је шта да се од њих очекује?
Свој одговор на њега дао је ових дана немачки Франкфуртер Алемајне Цајтунг у коментару под називом Жеља за разарањима. Највише би европски скептици у Европском парламенту хтели да се супротставе свему што се тамо дешава, пише између осталог лист. После избора у мају ова за сада мала деструктивна група може битно да се увећа. Многе представнике „угледних“ партија нервира то што евроскептици који сваког месеца стављају себи у џеп по 8020 евра, могу само да говоре, а не желе да се баве скрупулозним посланичким радом. Тим поводом лист наводи речи једног од најупечатљивијих присталица скандалозне британске Партије независности, европског посланика Роџера Хелмера. Други су овде зато да би радили на европском праву. Ми смо овде зато да им не дамо да то чине – без увијања рекао је он.
Између осталог, шеф одељења за стратешке оцене Центра за ситуациону анализу Руске академије наука Сергеј Уткин, на пример, није склон да преувеличава опасност од евроскептицизма.
- Што се тиче перспективе радикала, ту постоји један важан фактор који за сада ради на нивоу посебних земаља чланица и на нивоу Европског парламента. Радикале не подржава нико у центру. Када се скок радикализма деси, партије центра формирају против њих својеврсни санитарни кордон. Оне су спремне да срађују како би изоловале овакве снаге.
Директор програма Будућност Европе у немачком фонду Бертелсмана Јоахим Фриц-Ванаме позива да се не сматра евроскептицизам новом појавом.
- Аниевропска расположења владају у многим земљама ЕУ већ дуго време. У Француској, на пример, још од доба формирања Европске економске изаједнице трећина бирача је иступала против. Сличне појаве постоје и у другим земљама чланицама, између осталог у новим. Тенденција је свуда у многове иста – тамо лоше замишљају Европу.
У сваком случају антиевропске снаге настављају да расту. Али ту истина постоји опасност и за оне који се налазе за воланом.
Олег Севергин,