Водећи климатолози света убеђују политичаре да обрате пажњу на измене климе
Промене климе на Земљи негативно утичу на сакупљање приноса, доступност воде за пиће и повећавају опасност од елементарних непогода. При неповољном сценарију климатски губици економије могу да изнесу до 2% унутрашњег бруто производа. Такве закључке садржи други део новог реферата о промени климе који 25-29. марта разматра Међувладина група експерата у јапанској Јокохами.
Водећи научници климатолози повећали су негативне прогнозе о утицају промене климе на живот на планети. Између осталог они тврде да милиони становника обалских региона земаља Азије могу да постану жртве поплава или да буду приморани да напусте своје куће због надоласка океана. Површине под арктичким ледом и коралним гребенима битно су смањене. Принос житарица у читавом свету ће се смањивати за 2% за деценију. То су само мали потези на оној слици која очекује човечанство у наредних сто година. Потврду закључцима научника налазимо већ данас, истиче шеф лабораторије геоекологије МГИМО Наталија Рјазанова.
- Ове зиме на европској територији Русије и у умереним ширинама пало је ненормално мало снега. Мал те не вековни минимум био је оборен. У тој ситуацији количина воде, влаге земљишта, биће толико ниска да о негативном утицају на принос може да се говори чак без експертског закључка. Ниво стања подземних вода такође опада. Човечанство већ сада стоји пред лицем прехрамбеног проблема. А ако усеви час бивају поплављени, час их уништи суша, са недостатком хране суочаваће се многи региони.
Климатске промене не представљаju само глобално загревање које изазива највеће спорове у експертским круговима. Основна опасност се крије у климатском дебалансу: у неравномерном распореду падавина, увећању броја елементарних непогода. У то научници покушавају да убеде политичаре и чиновнике. Циљ актуелне седнице Међувладине групе експерата је да укаже на проблеме који очекују људе у скорије време због промена климе. Важно је већ данас започети њихово решавање, подвлачи копредседник међународне еколошке групе Екозаштита Владимир Сливјак.
- Као прво, треба започети програме адаптације на промену климе. Као друго, наравно, треба уложити напоре у то да се ублаже последице промене климе и да се бори преко смањења избациваља угљен-диоксида у атмосферу са променом климе убудуће. Јер то што избацујемо данас у ствари даће свој ефекат тек за неколико деценија. А она промена климе коју имамо сада то је последица активности у другој половини 20. века. тако ако желимо да ограничимо наше губитке и да ублажимо последице промене климе у будућности, о томе треба мислити данас. То је важно да схвате политичари.
Резултат рада међувладине групе експерата за промену климе у Јапану биће документ на 29 страна – својеврсни резиме пуне верзије реферата научника. Кратка варијанта се прави специјално за политичаре.
У Јокохами ће бити размотрен други део реферата, који је посвећен последицама промене климе и адаптације на њу. Први део је био представљен прошле јесени у Стокхолму. Тамо је између осталог истакнуто да је узрок промене климе у последње време са скоро стопостотном вероватноћом људска делатност.
Трећи део реферата ће бити представљен у априлу 2014. године у Берлину. А на јесен ће група представити резиме читавог реферата који ће бити утврђен као посебан и кључан документ.
Наталија Коваљенко,