Вашингтон „лансира“ у Кијев потпредседника Бајдена
У Вашингтону је објављено да ће потпредседник Џо Бајден стићи 22. априла у Кијев ради „подршке власти“ Украјине и разматрања питања дуготрајне економске безбедности Украјине. Иза ове нејасне формулације обично се крију проблеми увоза руског гаса. Али Бајден тешко да ће обрадовати кијевске власти новцем за плаћање колосалног украјинског дуга Русији. У његове функције то уопште не улази.
Џоа Бајдена обично шаљу „проблематичним партнерима“, ако присуство самог председника Барака Обаме сматрају превише великом почасти. 2009. године тако су га послали у Грузију да смири Михаила Сакашвилија после катастрофе кавкаског рата 2008. године. Човек је комуникативан и слаткоречив, Бајден тако воли да држи говоре, да су га његове колеге и потчињени чак прозвали „човек без филтра“ и „неконтролисана ракета“. Управо он треба да увери кијевске радикале у потпуну политичку подршку, не обећавајући ни цента додатних пара.
Русија сматра да ако се мисија Бајдена сведе искључиво на речи о подршке и помоћи, ситуација у Украјини може да коначно измакне контроли. Вашингтон треба не да подстиче своје штићенике, већ да прекине да шири бајке о руској агресији и да уразуми руске власти. то је посебно важно узимајући у обзир наредбу коју је издао господин Турчинов да се војска усмери на гушење народног незадовољства на југоистоку земље, рекао је представник Русије у УН Виталиј Чуркин.
- Представник САД у УН саопштила је да ће се у Украјину упутити потпредседник Џо Бајден. Можда би потпредседник требало не да чека датум одласка из САД, 21. април, већ управо сада да узме слушалицу и да телефонира господину Турчинову? Као што је више пута телефонирао председнику Јануковичу до 21. фебруара. И нека каже господину Турчинову исто што је говорио Јануковичу. А говорио је, по саопштењима прес-службе потпредседника САД ево шта: само не користите силу. Склоните војне структуре из центра Кијева. А сада САД подстичу реализацију криминалне наредбе Турчинова да се примене оружане снаге против народа.
У ЕУ такође тече процес отрежњења, и чују се све чешће позиви да се реално погледа на дешавања у Украјини. Говори познати немачки економиста и експерт за финансијска тржишта Дирк Милер.
- Шта се зазиста дешава у Украјини? Добро би било да се коначно све то мирно промисли. У Украјини није било никакве смене владе преко избора. Тамо је био преврат, радикални пуч. Све демонстрације у Украјини сасвим очигледно је организовао и финансирао Запад. То показује све више докумената. Није се Путин у Украјини играо ватром.
Спољнополитички кредо Бајдена у САД сматрају „либералним“. Мада често је тешко схватити у чему се осим детаља или рокова реализације, његов став у спољној политици разликује од става администрације Буша-млађег, републиканског претходника Обаме. Бајден је подржао бомбардовање Југославије 1999. године. Од 1998. године са две руке је „за“ проширење НАТО-а на Исток, а сада је убеђени присталица што скоријег пријема Грузије и Украјине. Он је подржао интервенцију САД у Ираку.
Бајденова посета се може, наравно, примити и са опрезним оптимизмом. Ако је пред њим постављен исти задатак као и у време „смиривања“ Саакашвилија, могуће да је то први знак да су се САД већ умориле од подршке штићеника с мајдана.
Андреј Федјашин,