Сирија је постигла драматични антирекорд

18-04-2014 11:11:50 | | Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs |


Број жртава грађанског рата у тој земљи је према неким подацима премашио 200 хиљада људи.

Трећина су цивили, међу њима и деца. Према подацима УН, број сиријских избеглица износи око три милиона људи. Те ће се страшне статистике мењати, ако међународна заједница не предузме ванредне мере за обуставу крвопролића.

Грађански рат у Сирији траје три године, међутим, крај се не види. Снаге противника су исцпљене, али покушаји да се зараћене стране нађу за столом преговора за сада су безуспешни. И то, пре свега зато, што радикална опозиција, коју активно подржавају из иностранства, истиче стриктне претходне услове. Главни је укидање пономоћја легитимно изабраног председника Сирије Башара Асада. Такав захтев, као и многи други, који одговарају, - само једној страни конфликта, званични Дамаск, разуме се, не намерава да испуни.

Међутим, међународна заједница је почела припреме за следећу конференцију, посвећену Сирији, Женева-3. Претходни форум, у чијој припреми су активно учествовали Москва и Вашингтон, нажалост, није имао приметне резултате, - признао је генерални секретар УН Бан Ки Мун. Није до тога дошло кривицом организатора. Да ли вреди очекивати неки продор приликом Женеве-3, - питали смо политиколога Станислава Тарасова.

- Сценарио процеса мировног регулисања у Сирији се прво позитивно развијао у оквиру Женеве-1. Био је разрађен постепени план: обустава војних акција, стварање прелазне владе, избори председника. Међутим, план је кривицом Запада био блокиран: нису биле формиране снаге, с којима је могуће водити дијалог. Успешност Женеве-3 као наставка Женеве-2 је под знаком питања. Међутим, постоји нада. Ако Русија и САД сачувају жељу и политичку вољу да сарађују у сиријском правцу, позитивни ефекат ће између осталог настати и у регулисању украјинске кризе.

Изгледа, према сиријском конфликту се може применити формула, која се примењује према оправци стана: она не може да буде завршена, али може да буде обустављена. Напредује час једна, час друга страна, али ниједна нема снаге за коначни продор и победу. Да ли је потребна победа, која би резултирала новим жртвама? Зараћене стране не намеравају да се предају без борбе. Данас је предност на страни Асада, али сутра ситуација може да се кардинално промени. Колеге специјалног представника генералног секретара УН за Сирију Лахдара Брахимија су расположени скептично. Они кажу да не очекују у блиској будућности мировне преговоре између опозиције и Дамаска. Оријенталиста Семјон Багдасаров такође сумња у у вероватноћу тога.

- Претходне конференције су показале да није то тај формат, нема с киме да се разговара. И Женева-3 ће се одржавати на позадини заоштравања на сиријско-турској граници. Да се сетимо изјаве г-на Ердогана да су Турска и Сирија непријатељи, као и захтева опозиције да се над сиријском државном створи зона без летова. Ради ефикасности је потребно да би форуму присуствовала не нека опозиција, иза које ништа нема, већ конкретни команданти јединица, који заступају крупне опозиционе снаге, као и представници утицајних за опозицију и руководство Сирије земаља, то су поред Русије и САД Саудијска Арабија, Катар, Турска, Иран, Ирак и, вероватно, Либан.

Преговори између политичара и дипломата наведених земаља су већ почели. Данас много зависи од тога, која ће тенденција преовладати – егоистички интереси појединих држава или курс на обуставу крвопролића, макар и по цену неких геополитичких губитака.

Иљја Харламов,