„Директна линија“: Владимир Путин отворен за дијалог

19-04-2014 06:23:52 | | Глас Русије, фото: RIA Novosti/Aleksey Nikolskyi/ vostok.rs |


Скоро четири сата разговора, више од 80 питања. Председник Владимир Путин је био на „директној линији“ са Русима. Већи део питања се односио на Крим и Украјину. Експерти наглашавају да се шеф државе није обратио само свом народу већ и међународној заједници.

Ситуација у Украјини, како се и предвиђало, била је главна тема „директне линије“ са Владимиром Путином. Прва два сата разговора су скоро у целости била посвећена украјинској кризи. Путин је поред осталог дао оцену понашању председника Украјине Виктора Јануковича и испричао у којима су се условима доносиле одлуке о прикључењу Крима, о значају преговора у Женеви о регулисању украјинског питања уз учешће шефова дипломатија Русије, САД, ЕУ и Украјине. Владимир Путин је такође рекао да је коришћење тенкова и авијације против цивила на југоистоку Украјине још један злочин украјинских актуелних власти и нагласио да у Украјини нема руске војске. Он је такође рекао да је уверен да ће Русија и Украјина у политичким контактима наћи заједнички језик.

Експерти кажу да у изјавама председника постоји сигнал да још има времена за дијалог. То је веома позитивна изјава, каже заменик декана факултета светске политике Високе економске школе Андреј Суздаљцев:

- У време када се спроводио референдум чули смо веома оштру реторику, ситуација је била заиста тешка, морали смо да доказујемо потребу и жељу народа Крима да уђе у састав Руске Федерације. У поређењу с тим, данас нема тих страсти, и председник веома искрено говори о томе да је неопходно радити са Украјином чак и ако је њена влада нелегитимна.

Експерти су обратили пажњу и на заступљеност међународне тематике. Руси се интересују за међународне санкције, за односе са Европом и Америком, могућност спуштања „гвоздене завесе“. Русија се неће бавити самоизолацијом, али неће ни инсистирати да учествује у неким међународним организацимаа као што је Парламентарна скупштина Савета Европе, нагласио је Владимир Путин. Председник је критиковао блоковски светски поредак и рекао да је тај систем застарео.

Истовремено Русија не може да не реагује на неке поступке западних партнера, рецимо на ширење НАТО-а на исток, рекао је директор Евроазијског центра за комуникације Алексеј Пиљко:

- Логика ширења НАТО-а је скроз нејасна. Читав тај процес нема смисла и прети националним интересима Русије. Ми не можемо знати како ће се војни блок понашати у будућности. Последњих 15-20 година односи нису грађени на конфронтацији. Али ми не можемо гарантовати да се НАТО у ближој перспективи неће окренути против Русије. Не можемо ни заборавити на чињеницу да граница са једном НАТО државом пролази на неколико десетина километара од Санкт Петербурга.

Русија не жели да квари односе са Европом и нада се да се истог става придржавају и европски партнери, рекао је Владимир Путин. Он је такође сигуран да руско-америчке односе очекује добра будућност. Експерти се надају да Запад неће остати глув за те изјаве руског председника.

Поводом одржавања „Директне линије“ своје мишљење је изнео колумниста издања „Печат“, политиколог Миодраг Зарковић. Експерт сматра да је за ову конференцију за штампу изабран прави тренутак:

- Оно што ми се допада код руског руководства је да оно жели да буде у додиру са народом. То је, као прво, људски и нормално. Као друго, врло корисно, јер, стварно, у целом овом колоплету толиких лажи и манипулација пласираних са Запада, драгоцена је свака прилика да се одговори на ове лажи. А председник РФ је главна мета тих лажи. Како пишу новинари западних медија, то је срамота. Као да имају неки увид у то шта он мисли, они допуштају себи да нагађају његове мотиве… Добро је што је Путин нашао време да одговори на све ове спекулације и то кроз питања народа.

Посебну пажњу србског аналитичара привукла је изјава Владимира Путина да је примена силе на истоку Украјине заправо „злочин кијевских власти“:

- Не би ово западу био први пут да у сукобу војске и цивила испадну цивили криви. Пре две године на Косову и Метохији је дошло до сукоба КФОР-а и србских цивила. Три цивила су била тешко рањена, али никоме није пало на памет да оптужује КФОР за прекомерну употребу силе. Неће ни Кијев одговарати. Да не причам сад о томе да тај злочин спроводе они који су пре неколико месеци целом свету галамили да нико не сме да употреби никакву силу против њих. Најмање што може да се каже је да су људи на истоку земље морали да буду саслушани, а не да Кијев одговара прекомерном и неоправданом силом.

Тимур Блохин,