Индија стиче нови атрибут велике силе

Индија може да уђе међу пет земаља које поседују технологију производње ракета ваздушног базирања великог домета. Четвртог маја ратно ваздухопловство Индије извело је прве успешне пробе ракете Астра класе ”ваздух-ваздух” сопствене разраде са палубе ловца Су-30МКИ.
Данас ракете за погађање ваздушних циљева ван граница домета визуалне видљивости — 90-120 километара производе само Русија, Кина, САД и Француска.
То су високпрецизне ракете које досежу иза хоризонта. Њих Индија разрађује дуже од 10 година. У недељу сви постављени задаци у току испитивања били су изведени - ракета је пролетела задатом путањом.
Потребно је време за потпуно усклађивање овог система, али очигледно је да је Индија спремна да је прими у наоружање, сматра аналитичар Петар Топичканов. То је добра пријава за чланство у елитном клубу ракетних држава, и не само:
- У Индији прихватање било ког система у наоружање види се као доказ статуса земље. Али очигледно је да овде није реч само о статусу, већ и потребама оружаних снага Индије. А Индија која има у суседству два могућа противника — Пакистан и Кину, има потребу за системима који би могли да погађају авионе и ракете ових држава. Посебно Индију брине развој крстарећих ракета у Пакистану и Кини. И ако ракета Астра може да пресретне сличне крстареће ракете могућих противника, способност Индије да заштити своју територију од могућих напада од стране Пакистана и Кине значајно расте.
У последњих неколико месеци Индија је успешно испробала неколико класа ракета. Између осталог копненог и поморског базирања. Не заостаје за њом ни Пакистан. Њихова ракетна трка одвија се у контексту наглог увећања војног буџета Кине. По темпу раста она је избила на прво место у Азији.
Истовремено, управо Индија, Пакистан и Кина фигурирају као земље које најбрже увећавају свој удео на светском тржишту наоружања. Индија и Пакистан као увозници, Кина као продавац, и као купац савременог оружја. У датом случају Индија је приморана да се стално осврће на Кину, уверен је Петар Топичканов:
- У Азији су присутне државе са огромним војним буџетом, што утиче на читав регион. То је Кина. Између Кине и Пакистана су пријатељски односи, врши се предаја војних технологија. Пакистан уз помоћ Кине увећава свој потенцијал, а Индија која се налази међу њима мора да узима у обзир ове опасности.
Недавно је било објављено да ће до краја године Русија испоручити Индији ракете БраМос за авијацију класе ”ваздух-земља”. Оне су већ направљене и прошле су сву копнену обраду и потпуни циклус проби у Русији.
Истовремено у Индији се одрађује систем управљања ваздухопловним уређајем за лансирање који је такође готов. Овим ракетама треба да буде опремљено више од 40 јуришних вишенаменских ловаца Су-30МКИ ратног ваздухопловства Индије. Они ће бити модернизовани за осигурање лансирања ракете БраМос.
Владимир Фјодоров,