Избори у Украјини под сенком САД
Централна изборна комисија Украјине (ЦИК) завршила је регистрацију међународних посматрача за ванредне председничке изборе који ће се одржати 25 маја. Укупно је регистровано 2784 међународна посматрача из 19 држава и 19 међународних организација.
Интересантно је погледати списак организација из којих је регистрован највећи број посматрача: Биро за демократске институције и људска права ОЕБС – 1056 посматрача, Европска мрежа организација за посматрања избора ENEMO, Украјински комитет Конгреса САД – 222, Канадска мисија посматрача на изборима (CANEOM) – 157 и Парламентарна скупштина ОЕБС -156.
Приметно је, да су већина из њих Американци или корисници њихових грантова. САД дају све од себе како би председнички избори у Украјини били одржани и тиме власт Мајдана добила легитимитет. У ту сврху су издвојили 11 милиона долара, о чему је јавности саопштила представница америчке владе Викторија Нуланд на слушању комитета Сената по питању ситуације у Украјини.
Према речима Нуланд, од хиљаду посматрача ОЕБС – рекордан број у историји организације, - сваки десети је из САД. У својству посматрача у Украјину ће стићи и нама веома драга и незаборавна бивша секретарка САД Мадлен Олбрајт. Представница америчке делегације, бивши члан конгреса САД Џејн Харман саопштила је:
- Наша делегација ће представљати Национални демократски институт за међународна питања. Такође ће бити присутна и делегација Међународног републиканског института.
Мадлен Олбрајт – председница Националног демократског института за међународна питања. Овај институт се специјализовао за изучавање фактора који утичу на ефективност изборног процеса, обезбеђује техничку помоћ у развоју партијских структура кроз одржавање семинара, тренинга, округлих столова и индивидуалних консултација. Једном приликом, Олбрајт је изјавила да, када се влада укључује у неки посао везан за демократизацију неке државе, често се открије да је Национални демократски институт већ тамо. За рад на демократизацији Украјине и за посебну професионалну делатност посматрача института на председничким изборима у Украјини 2004. године, МИП Украјине је наградио Национални демократски инстутут почасном плакетом у којој се истичу заслуге института за учвршћивање темеља грађанског друшва у тој држави.
Европска мрежа организација за посматрања избора (којој припада и ЦЕСИД) је такође корисник грантова америчких структура - Freedom House, Националног демократског института, Међународног републиканског института Џона Мекејна, који је већ регистровао 20 својих посматрача.
Од унутрашњих структура, за демократичност избора у Украјини бринуће доказане демократске организације као што су: Опора (главни спонзор – Национални демократски институт) и покрети Заједничка ствар (Спільна справа) и Десни сектор.
Још 25. фебруара Заједничка ствар, која се прославила по резултатима акција заузимања административних здања за време Евромајдана (акције које се данас на истоку Украјине сматрају терористичким актима), и Десни сектор изјавили су да ће они контролисати рад Централне изборне комисије и да ће се налазити у њеним просторијама све до завршетка ванредних председничких избора. Ово је саопштио представник покрета Заједничка ствар Александар Шевченко. Они ће пратити рад ЦИК и одмах обавестити Мајдан ако у згради ЦИК дође до њима нејасних догађаја. Тада ће Мајдан предузети неопходне мере.
Хоће ли госпођа Олбрајт и Десни сектор успети да спроведу демократске изборе? Треба се подсетити речи министра унутрашњих послова Украјине Арсена Авакова: Ми признајемо и и никога не обмањујемо, да је на огромној територији Доњецке и Луганске области нормалним путем немогуће спровести изборе. Док је Јулија Тимошенко запретила: Ако држава изабере другог председника, а ја имам само једног конкурента (Петра Парошенка), ја мислим да ћемо морати кренути у трећи круг револуције, преноси Украјинска правда.
Све ово не обећава брзо разрешење кризе у Украјини.
Милена Цмиљанић,