Молдавија: међу Придњестровљем, Гагаузијом и ЕУ

24-05-2014 01:13:32 | | Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/Serhio/cc-by-sa 3.0/ vo |


Молдавија ће за пар недеља потписати споразум о економском и политичком придруживању ЕУ. Ипак, пред тако важан догађај за ову земљу, Кишињев упорно не обраћа пажњу на то што се расположење становништва у држави, а посебно у одређеним регионима далеко разликују од позиција званичних власти. Кишињев не успорава свој пут ка Западу и могуће затезање односа са Русијом.

А управо највећи број најамних, сезонских радника у Русији зарађује суму која укупно чини трећину бруто националног дохотка Молдавије. Власти у Кишињеву су толико уверене, да чак својим грађанима ни не објашњавају могуће предности и мане придруживања ЕУ, говори бивши министар иностраних послова и евроинтеграција Молдавије Валериј Осталеп:

- У самој држави, нико ни са пословним људима, ни са пољопривредним произвођачима ни са становништвом Придњестровља никакве програме не спроводи. И не објашњава какви ће бити реални плусеви и минуси од тог уговора. РФ је већ неколико пута скретала пажњу на то да се овај уговор може негативно одразити на наше односе. Кишињев се упркос томе, прави као да то нама није важно.

У међувремену, и у самој Молдавији постоје нерешена унутрашња политичка питања, које власти, на путу ка Европи такође покушавају да не примете. Осим Придњестровља, које фактички већ 22 године власти државе не контролишу, постоји и јужна аутономија Гагаузија, где је 2.фебруара био спроведен референдум, на којем се више од 90% становништва изјаснило за источни вектор развоја Молдавије- тачније за јачање односа са Русијом и Царинском унијом (РФ, Белорусија, Казахстан).

„Покрет је све, а циљ је ништа“- рекао је немачки филозоф Едвард Бернштјан у 19.веку. Данас, по мишљењу експерата, ова мисао најбоље осликава ситуацију са интеграцијом Молдавије у ЕУ. Главни циљ кретања молдавских власти је пуноправно чланство државе у ЕУ. Експерти такође признају, да од чланства у ЕУ Молдавија, као најсиромашнија држава Европе, заиста може да добије много политичких и социјалниг бонуса, као и позитивне економске промене. Али, проблем је у томе што европски чиновници не журе Молдавцима у загрљај. Никакве гаранције нису дате Молдавији у ЕУ, шта више познаваоци прилика говоре да Молдавију чека статус вечите „тампон зоне“ између Европе и Евроазије.

Ипак, политиколози се надају да ће након 27.маја и потписивања уговора о придруживању, молдавске власти коначно изаћи у сусрет- сопственом народу.

Штефан Дафо,