Цена европских вредности: 10.000 евра комад

25-05-2014 11:01:19 | | Глас Русије, фото: AP/dpa,Arne Dedert/ vostok.rs |


Хрватска на изборима за Европски парламент, али не схвата чему

Овог викеда ће најмлађа чланица ЕУ- Хрватска, изабрати 11 посланика који ће је представљати у Европском парламенту.

Према резултатима анкета, чак и у јануару ове године, пре свега пар месеци, грађани Хрватске нису схватали чему уопште ови избори. Шта више, најважнија чињеница која се почела појављивати у вези са посланицима који ће седети у Европском парламенту је висина њихове плате- 10 хиљада евра. Мало коме може да прија ово сазнање у држави где 93% становништва сматра да је економија у јако лошем стању.

Вероватно уопште и не чуди да је, када је 2013.године Хрватска први пут бирала своје представнике за Европарламент, излазност била рекордно ниска- свега мало више од двадесет процената. Тешко да ће и сада бити нешто већа, рекла је за „Глас Русије“ Јадранка Половић, политиколог из Хрватске:

- Грађани Хрватске напросто не знају која су то европска питања нити знају којe су то вредности, које бисмо ми требали осетити. Већина грађана је шокирана уласком у ЕУ. Добили смо повећане порезе, знатно веће цене енергената. Хрватска је у овом тренутку изложена мерама штедње, које препоручује Европска комисија. То је заправо други израз за једну неолибералну доктрину, шок-терапију, која у овом тренутку изазива врло озбиљну економску кризу и социјалне последице у земљи. Било би логично да хрватски грађани прате рад Европског парламента, јер он доноси више од 50% закона који се тичу и стандарда и живота грађана. Међутим, људи тек сада почињу разумевати да њихова Влада више није у Загребу него у Бриселу.

Можда је од зиме до сада ситуација могла да се промени: не тако давно председник Иво Јосиповић је позвао стновништво Хрватске да искажу своје мишљење, а уз то је нагласио и да очекује предизборну кампању која ће се бавити европским питањима а не платама посланика или „усташама и партизанима“. Потпуно је јасна порука. Ради се између осталог о томе да је у прошлом сазиву Европског парламента, Хрватску представљала и Ружа Томашић, политичарка која је аутор многих изјава у стилу „Хрватска Хрватима“ а својевремено је радила и као телохранитељ политичара. У истом стилу она је окарактерисала и балканске суседе „у духу европских идеала помирења“: „Србија није раскрстила са мрачном прошлошћу и није променила агресивну политику из деведесетих“....

Да ли ће се поновно госпођа Томашић наћи у новом саставу Европског парламента- питање веома дискутабилно. Али позиције могу заузети и Срби и Бошњаци, ово би могао бити корак напред за хрватску демократију, односно постоји нада да ће се нека питања померити са мртве тачке, као на пример, положај мањина и избеглица у Хрватској.

Према прогнозама, бар једну четвртину свих места у Европарламенту ће добити радикали разних усмерења- између осталог, на таласу незадовољства евробирократијом. То би могло да има интересантне последице. Обзиром да Европарламент, од организације почасних европских пензионера, где је, као што је рекао посланик мађарског „Јобика“ Бела Ковач, потребно само седети и притиснути дугме у складу са оним што је већ одлучено „на врху“, постепено постаје значајна структура. Можда и због тога што се у оквиру ЕУ не може усвојити нити једна одлука без претходне сагласности Европарламента. У том смислу, Балкан неће делегирати своје евроскептике, говори Јадранка Половић:

- У овом тренутку ми немамо такву радикалну политичку опцију, каква постоји, рецимо, у Грчкој. Међутим ја верујем да ће се у регији ипак створити тај некакав покрет отпора, јер је ситуација неиздржљива. Хрватска има изузетно високу незапосленост, око 30%, и посебно изражену незапосленост младих људи - око 50%. Друге земље у регији, које на путу ка ЕУ пролазе исту процедуру, као и ми, такође имају невероватну незапосленост што се младих тиче. То је нови сет питања, који би можда требало да отворе наши кандидати. Они напросто нису отворили ниједну битну тему: будућност ЕУ, положаја Хрватске унутар ЕУ, проблеме незапослености и презадужености.

Анкете су, важно је поменути, показале, да Хрвати ипак више верују ЕУ него својој влади. Али, тешко да ће ова околност спречити Хрвате да у оквиру будућег сазива Европског парламента, задају непријатна питања.

Тинмур Блохин,