Пројект Брест-300 – нови правац у развоју нуклеарне енергетике

27-05-2014 01:35:15 | | Глас Русије, фото: atomic-energy.ru/ vostok.rs |


Пројекат првог на свету, руског експерименталног реактора са брзим неутронима хлађен течним металима БРЕСТ-300 ће бити готов до септембра 2014. године.

На пројекту ради московски Научно-истраживачки и конструкторски институт за енерготехнику „Н.А. Долежаљ“. Као што је већ познато, Русија је светски лидер у пројектовању реактора са брзим неутронима. Већ дуго година на Белојарској НЕ у Свердловској области успешно ради индустријски реактор БН-600. Данас је то једини активни на свету енергетски блок са брзим неутронима. Ипак, пројекат БРЕСТ је сасвим други правац у нуклеарној енергетици, рекао је експерт Руског научног центра Курчатовског института Андреј Гагарински:

- То је нова идеја, али она до сада није реализована. То је реактор са брзим неутронима, са хлађењем течним оловом. Брзи реактори, који се сада производе у целом свету – то су реактори, који се хладе течним натријумом. Натријум, као прво, гори, као друго, слабо реагује на воду и потребно га је изоловати од воде. Он има и друге непријатне особине.

Олово нема та својства. Реактори, који су данас активни у свету, раде са водом под притиском, јер би она у супротном кључала на високим температурама. Олово се топи на температури 300 и више степени. Зато притисак може бити низак. Хемијско олово је пасивно, за разлику од активног натријума. Ето, зашто је идеја новог реактора већ доведена до стадијума пројекта БРЕСТ-300, т.ј. реактора капацитета 300 мегавата.

Присталице пројекта сматрају да он омогућава да се направи безбеднији реактор, у поређењу са другим са брзим неутронима. Практично – све су то реактори који користе натријум за хлађење. Али, постоје и критичари пројекта, који тврде да не постоји реактор са оловом и да није било ни експерименталног блока. То је за сад идеја на папиру, мада су особине олова и његова интеракција са разним врстама горива већ проучени. Почети изградњу реактора, који никада није постојао на Земљи, и одмах са капацитетом 300 мегавата је врло ризично. Боље је најпре направити мали реактор. Осим тога, тамо је потребно сасвим ново гориво. То је пројект на нивоу истраживања, а БН-600 ради у Русији више од 30 година. Али, присталице БРЕСТ-а имају железни аргумент. После Фукушими, област тражи нове начине хлађења, који немају опасна својства као, на пример, вода која при хемијским реакцијама ослобађа водоник. Олово и олово-бизмут због тога више привлаче пажњу, каже Андреј Гагарински:

- Укупно гледано, у Русији се сада разматрају три различите варијанте развоја брзих реактора. Традиционални са натријумом – то је пројекат БН-1200; са хлађењем олово-бизмутом – експериментални образац капацитета 100 мегавата, треба да се изгради недалеко од Димитровграда; и последњи пројекат БРЕСТ.

У свету је интерес за нови правац умерен. У оквиру међународног пројекта за конструисање реактора четврте генерације, од стотину предлога је изабрано само 6, међу њима и реактор са оловом. За њега се заинтересовао румунско-италијански конзорцијум. Румунија је спремна да понуди територију, а Италија разраду. Мада се ни једни, ни други нису раније тиме бавили.

Укупно гледано, позиције присталица брзих реактора са натријумом су врло јаке. Из масе се издвајају Французи, који су заинтересовани за брзе реакторе на гас.

Олег Нехај,