Рекреативни ранац за космонауте

05-06-2014 07:08:23 | | Глас Русије/ vostok.rs |


Руски инжењери раде на изради рекреативног ранца који ће помоћи космонаутима да се слободно крећу и да раде у отвореном космосу. У случају опасности космонаут уз помоћ овог уређаја лако може да се врати на брод.

Рад обављају стручњаци руског научно-производног предузећа „Звезда“. Ова компанија је специјализована за израду космичких скафандера и средстава за спасавање пилота и космонаута. Вероватно ће већ крајем ове године прототип реактивног ранца бити приказан на надземном штанду компаније. Стручњаци желе да створе систем који ће радити потпуно аутоматски, истиче генерални директор НПП „Звезда“ Сергеј Поздњаков:

- Ако се за време изласка космонаут одвојио од станице и ако одлеће од ње, практично није могуће да се он спаси. У овој ситуацији треба да притисне дугме. И систем ће почети да ради. Прво ће стабилизовати његова разна окретања, онда ће га аутоматски усмерити према станици и послаће импулс да јој се приближи у потпуности аутоматски.

У стресној ситуацији кад се космонаут нервира и кад не схвата шта се дешава, биће му тешко да управља ручно. Тим пре што су за управљање оваквим системима потребни редовни тренинзи. Најтеже је аутоматски позиционирати космонаута и вратити га на станицу. Зато се предлаже да се у брод угради одређени број радиосветионика. Компјутер израчунава где се човек налази, управља његовим кретањем и уз помоћ обраде радиосигнала усмерава космонаута заједно с ранцем у потребном правцу. Затим је све једноставно – шаљу се импулси на микрореактивне моторе и кретање се обавља аутоматски, истиче Сергеј Поздњаков:

- Сад су сви напори усмерени на израду специјалног програма који ће обрађивати ове радиосигнале. Извор кретања су реактивни мотори. У скафандер намеравамо да уградимо блокове реактивних мотора који ће стабилизовати окретање.

Обавезан услов је да се пре изласка космонаута укључе светионици за које је планирано да се поставе на површини станице. Другим речима, систем треба да се активира и да се налази у режиму очекивања необичне ситуације. Нови систем на којем ради НПП „Звезда“ није предвиђен за уобичајене, већ за ванредне ситуације. Почетком 90-их година стручњаци компаније су већ успели да створе систем за маневрисање. С њим су у отвореном космосу на руској станици „Мир“ радили космонаути Серебров и Викторенко. То је био потпуно други производ с ручним управљањем и с могућношћу транспорта терета.

Једно од кључних питања је ко треба да активира систем? Изумитељи су усвојили решење да космонаут сам треба да укључује нову верзију система. Иако се истовремено разматра могућност аутоматског активирања уколико се од места рада удаљио 20-30 метара. По замисли инжењера, систем ће бити уграђен у скафандер, што ће његовој тежини додати 10-12 килограма. То неће бити посебан руксак. Дакле, укупна тежина космичког одела износиће 120-125 килограма. Задатак за ову годину је да се заврши дорада надземног прототипа.

Олег Нехај,