Оскунда резерва НАТО аргумената
Према званичном прес-извештају, главна тема дискусије на састанку министара одбране земаља чланица алијансе у бриселском штабу НАТО-а који се отвара 3. јуна, биће разматрање мера на јачању колективне одбране у контексту кризе у Украјини и ”незаконитих” дејстава Русије у погледу ове земље.
Јуче је у Бриселу одржано заседање Савета Русија-НАТО на нивоу сталних представника, где је генерални секретар војног блока Андрес Фог Расмусен изјавио да је важно слушати један другог и разговарати. Ипак, речник за овакав разговор код представниак западних земаља је, по свему судећи, прилично оскудан.
Ни новином, ни општеприхваћеном дипломатском стилистиком ови изрази не блистају. ”Незаконита агресија Русије”, ”криминално насиље”, ”провокације проруских наоружаних банди”, ”Русија је дужна да осуди сепаратисте” - то су само неки од оних који су се чули у прес-релизу и изјавама генералног секретара алијансе. А захтеви Москви да повуче некуда некакве трупе од границе са Украјином, где ових дана кијевска армија води масовну офанзиву на сопствено стновништво већ су постали као мантра. Спремност на ”дијалог” са Русијом, о чему је говорио господин Расмусен, своди се за сада на дуплирање америчке војне помоћи кијевском режиму.
Не треба нагађати до каквих ће одлука доћи шефови одбрамбених ресора НАТО-а. Тим пре што су на дневни ред укључена питања припреме за септембарски самит алијансе у Велсу, као и задаци нове мисије НАТО-а у Авганистану после завршетка операције снага ISAF. Али како је изјавио уочи бриселског састанка стални представник Русије у НАТО-у Александар Грушко, ако буде речи о дуготрајном размештању битних бојевих снага у Централној и Источној Европи, а такви позиви су се већ чули, оваква дејства тешко ће бити оценити другачије до као директно кршење обавеза на основу базичних докуменат између Русије и НАТО-а, укључујући Основни акт о сарадњи. Према речима Грушка, са руске стране није остала непримећена активност НАТО-а у близини руских граница.
Према изјави Расмунсена, све мере које предузима алијанса носе ”умерени, пропорционални, трансапрентни карактер” и потпуно одговарају свим међународним обавезама.
Са дијаметрално супротним схватањем истих појмова тешко је водити дијалог, сматра професор Института за политичку и војну анализу Анатолиј Циганок:
У наредна два-три месеца, а можда до јесени, ништа се не може очекивати. Отприлике иста ситауција је настала и после грузијско-осетинског рата. Сада, када је у јуну председавање у СБ УН прешко Русији, треба представити светској јавности истину о томе шта се дешава у Украјини. За сада се на Западу говори једно исто: Русија је крива. Шта да се ради? Можда треба размислити о формирању својеврсне ”информационе војске” која треба да делује стално, објашњавајући наш став.
За сада је лидерима НАТО блока довољно само неколико речи: ”За све је крива Русија”.
Олег Севергин,