Ослабљени вид се може поправити без операције
Слаб вид се може поправити и без операције. У Русији је почела широка примена јединствене методе лечења. На преглед код офталмолога људи сад могу да дођу са својим омиљеним играним или цртаним филмом. У низу руских клиника данас се примењује јединствени комплекс „Амблиокор“. Направили су га стручњаци из Института за велики мозак.
У основи деловања уређаја налази се метода видеокомпјутерског аутотренинга. Пацијент гледа играни или цртани филм на екрану, а за то време се уз помоћ специјалних сензора узимају информације о раду очију. Истовремено се бележи енцефалограм мозга. Притом се приказ на екрану чува само за време „правилног“ вида и нестаје чим он престаје да буде јасан. Тако уређај помаже мозгу да створи рефлекс контрастног вида, истиче офталмолог Виталије Иванов.
- У 80 одсто случајева ефекат се постиже већ после првог третмана. Осталих 20 одсто пацијената може да осети позитивне промене после другог или трећег третмана. Исто као што човек постепено учи да вози бицикл ми тренирамо око и центре за вид.
После неколико третмана оштрина вида се значајно поправља код скоро свих пацијената. А пацијенти с просечним и мањим степеном кратковидости потпуно престају да носе наочари. За 15 сеанси код пацијената с тешким обликом кратковидости вид се побољшава за 2-3 диоптрије, сматра Виталије Иванов.
- Наравно, „Амблиокор“ није панацеја за лош вид. Ако човек после третмана уз помоћ овог комплекса опет цео дан буде седео за компјутером и ако не буде радио гимнастику за очи, вид ће му врло брзо поново ослабити.
Офталмолози тврде да међу сеоским становништвом има пет пута мање кратковидих људи него међу градским. То је зато што чешће гледају у даљину. Зато лекари саветују да се ствари ређе загледају из близине. По подацима Светске здравствене организације, за последњих 15 година с појавом смартфона слабљење вида се може запазити код сваког другог градског становника на планети.
Сергеј каљакин,