Немачка излази из пројекта SKA
Немачка напушта највећи радиоастрономски пројекат данашњице – SKA, то је мрежа радиотелескопа и антена укупне површине од једног квадратног километра. Уређај који је планирано да се пусти у експлоатацију 2018. године је највећи у својој грани науке и обећава много нових података. Засад се не зна да ли ће неко заменити Немачку, али су руководиоци СКА уверени да пројекат изазива огромно интересовање многих земаља.
Немачка је почетком јуна изјавила да обуставља учествовање у пројекту радиоинтерферометра SKA од краја јуна 2015. године. Одговарајуће писмо је из федералног министарства науке било упућено руководиоцима пројекта SKA, чије се седиште налази у Великој Британији. То значи да један од највећих перспективних пројеката у савременој надземној астрофизици од следеће године губи једног од десет својих „оснивача“.
Радиоинтерферометар SKA је мрежа од 250 хиљада радиоантена и преко 300 радиотелескопа, чија је изградња планирана у Јужној Африци и Аустралији тако да ради као један гигантски радиотелескоп површине од једног квадратног километра. Отуда потиче и назив Square Kilometer Array или скраћено SKA. Пројекат је врло дугорочан: већ сад се уводе у експлоатацију телескопи – претходници SKA на којима је планиран развој технологија које ће се затим користити у мегауређају. Тако је, буквално ових дана, с радом почео телескоп ASKAP (абревијатура од „Аустралијски навигатор за SKA“, Australia SKA Pathfinder) у западној Аустралији, а још раније је ове године с радом почео уређај MeerKAT у Јужној Африци.
Прва фаза изградње самог SKA ће почети 2018. године, а завршиће се 2023. године. Научни резултати се очекују од 2020. године. Друга фаза ће почети 2023. године, а завршиће се тек 2030. – и то је по замисли аутора, тек почетак, како се надају, дугог и успешног живота опсерваторије. Укупна вредност пројекта се процењује на 1,5 милијарди евра.
Данас пројекат SKA укључује 10 земаља и једног придруженог члана – Индију. Специфичност учествовања у пројекту се састоји у томе што пуноправни учесници стичу право да формирају научну политику, да спроводе сопствена истраживања и да наручују од сопствене индустрије у пуном износу улагања. По саопштењима, Немачкој је требало да припадне 10-12% трошкова изградње, али улагања ове земље до сада нису била велика – мања су од 4 милиона евра.
Одлука немачке владе се објашњава тешком финансијском ситуацијом: сад земља треба да улаже средства у изградњу других мегауређаја на својој територији, између осталог, Европског ласера који ради по систему слободних електрона XFEL и међународног убрзивача антипротона и јона FAIR, као и низа других. Научници се ипак жале због тога што их нико није питао: одлука је, ако се може веровати саопштењима, донета у министарству без широког разматрања, па чак и без упозорења астрономске заједнице. Излазак из пројекта значи да немачки научници губе могућност да формирају научну политику радиотелескопа и приоритете посматрања.
Међутим, иако се чини да је одлука коначна, нико не искључује могућност да Немачка још увек може да се врати у SKA. Али, чак и ако се то не деси, руководиоци пројекта су уверени да је улазак у клуб отворен за све оне који то желе, и да уређај изазива велико научно интересовање. Познато је, између осталог, да је и Русији понуђено да буде члан пројекта (сад у њему учествују само неке организације из наше земље). С тачке гледишта новца то значи плаћање око 1 милиона евра годишње, а друга улагања ће бити дефинисана касније.
Засад у Русији ни научници, ни представници министарства нису давали никакве изјаве у вези с овом понудом. Њени плусеви су очигледни – учествовање у врло великом међународном пројекту с великом научном будућношћу. Али, и минуси су велики – расходи због учествовања у SKA могу успорити развој сопствених астрономских инструмената. Одлука Немачке да напусти пројекат тешко да ће постати одлучујући фактор у корист овог или оног решења, али може да превагне на једну страну.
Олга Закутњаја,