Ирачка лекција као лек од ”украјинског слепила”?
Офанзива радикалног ислама у Ираку изгледа ипак стимулише Европу да прогледа после ”украјинског слепила” и навике да према сугестији САД, криви за кризу у Украјини искључиво Кремљ. Јак лек против тога била је победоносна најезда терориста из Исламске државе у Ираку и Леванту, чије снаге су заузеле већ трећину Ирака и прете да избаце из Багдада марионетску проамеричку владу ал-Маликија. Паралеле између дешавања у Ираку и Украјини чуде.
Треба рећи да је лечење европљана већ у току. Аустрија, на пример, позвала је председника Владимира Путина, где је он стигао у посету 24. јуна. Посета је била усаглашена са лидерима Француске и Немачке Франсоом Оландом и Ангелом Меркел. Бела кућа се сасвим предвидиво на то увредила и посету назвала погрешним сигналом у погрешно време.
За сада се отрежњење Европе дешава делимично. Како не би нервирала Барака Обаму, ЕУ наставља да се игра санкцијама против Русије. ЕУ, на пример, поново је обећала да ће размотрити питање санкција против Москве на самиту 26-27. јуна. Ако се Мосвка не одлучи на деескалацију у Украјини и не одобри мировни план Порошенка. Шанси за нове санкције скоро да нема, пошто је председник Путин поздравио почетак прелиминарног дијалог између Кијева и Доњецка. А 23. Брисел је објавио да прекида уовз оне робе из Крима која није сертификована у Украјини. Како је изјавио један високи дипломата ЕУ, већу глупост и апсурд тешко је смислити. Испада да ми, оптужујући Русију за анексију Крима, кажњавамо кримске произвођаче који су тобоже од такве анексије пострадали, рекао је он у интервјуу водећем интернет-издању ЕУ ”ЕУ Обсервер”. Ако на за то туже, ми ћемо такав суд изгубити.
Уопште, убедити Европу у то да САД у спољној политици заиста имају промишљене планове, а не егоистичне и уз то лоше срачунате интересе, постаје врло тешко.
Европљани, на пример, не схватају како је ствар стигла до јачања екстремистичког ислама у Ираку где је Вашингтон упао у априлу 2003. године и већ у мају ове године председник Џорџ Буш је објавио потпуну победу.
Сада земља стоји на ивици раскола на три дела: сунитски, шитски и курдски. Заоштравање у Ираку је врло упечатљива потврда оног што се дешава са било којом земљом којој Вашингтон почиње да даје ”вакцине демократије”. Већ се фактички распала Либија. У Авганистану, ван граница Кабула, влада Тлибан. Украјина може да понови жалосно искуство ових земаља.
Многи руски експерти сматрају да се ради о необичном нивоу некомпетенције у спољнополитичком тиму Обамине администрације. Није чак реч о одсуству елементарних историјских знања, већ о неумећу да се прорачунају геополитички кораци. Стиче се утисак да Обамини ”стратези” не виде даље од једног корака унапред, сматра заменик шефа катедре за земље постсовјетског простора РГГУ Александар Гушчин. Они су направили контролисани хаос у Украјини и пропустили терористе у Ираку.
- Политика САД сада се налази у сложеном положају и не само поводом Украјине. Читав низ региона света уронио је у кризу, не у последњем реду зато што је Америка спроводила кратковиду политику. Многи сматрају да заглибивши се у Украјини, САД у пропустиле низ других момената који су у глобалним размерама још озбиљнији.
Прилаз САД решавању врло сличних проблема више не чуди, већ шокира двоструким стандардима. Како тврди стејтдепартмент, државни секретар САД Џон Кери, на пример, стигао је 24. јуна у Ирачки Курдистан ради пружања помоћи ирачким властима у формирању нове ”инклузивне” владе у којој ће бити заступљена сунитска мањина и Курди. Дан раније је Џон Кери у Багдаду тобоже затражио од кабинета ал-Маликија да потпуније узима у озбир интересе сунитске мањине, захтеве Курда о подели овлашћења и праведнијем правном систему. То је отприлике иста схема коју нуди у погледу Украјине Русија: Кијев треба да узме у обзир интересе Донбаса и Луганска и да осигура њихова елементарна права. Али Вашингтон овакав прилаз за Украјину потпуно одбацује.
Изгледа да у украјинском правцу Американци једноставно желе да се освете Русији за преузимање иницијативе за Сирију, неспособност да осујете Олимпијаду у Сочију и потпуно униште енергетску сарадњу Москве и Европе, сматра директор Института за руску емиграцију Сергеј Пантелејев.
- Американци решавају на тај начин своје економске проблеме. Они слабе позицију Европе, која је могла да постане озбиљан геополитички конкурент. Они слабе и позицију русије, која данас нагло јача због раста нових интеграционих формација на постсовјетском простору. Сада је покренут механизам контролисања територија које су са економске и политичке тачке гледишта конкурент САД. Води се велика геополитичка игра и то, нажалост, најнечовечнијим методама.
Треба рећи да је битку за такву контролу над конкурентским територијама потврдио ових дана генерални секретар НАТО-а, бивши дански премијер Андрес Фог Расмусен. На конференцији у Лондону он је неочекивано за све окупљене иступио у подршку разради налазишта гаса из шкриљаца у Европи. Према мојим подацима, рекао је Расмусен, Русија користи невладине еколошке организације у Европи како би водила фину кампању дезинформисања против експлоатације гаса из шкриљаца и очувала зависност од увоза руског гаса. Економија, и ти пре гас из шкриљаа никада раније нису улазили у компетенције НАТО-а. Представник НАТО је после излагања Расмусена рекао да је он поводом гаса из шкриљаца изразио своје сопствено мишљење, а да није говорио у име НАТО-а.
Еколошке органзације су прокоментарисале Расмунсенове речи врло јетко. Тврдити да смо ми марионете Путина толико је смешно да би нам било занимљиво да чујемо шта они то тамо у НАТО-у пуше.
Андреј Федјашин,
Читајте више наУкрајина из минута у минут