Убиство израелских ђака као повод за велики рат

02-07-2014 03:00:59 | | Глас Русије, фото: AP/Ariel Schalit/ vostok.rs |


Пошто су Палестинци убили три израелска тинејџера, влада Израела и команда ЦАХАЛ говоре о неопходности максимално жестоког одговора. Арапи заузврат прете ”правим паклом”. Ескалација напетости може да доведе до великог рата.

Тела тинејџера су била пронађена у понедеља, после 18 дана трагања и у уторак су сахрањена. Кривицу за њихову погибију Израел је положио на исламистички покрет ХАМАС, који влада у Гази и обновио је политичку алијансу са шефом Палестинске националне администрације Махмудом Абасом. У то да ће после сахране ђака напетост у региону нагло скочити, уверени су скоро сви експерти. Главни циљ операције на Западној обали, где је у трагање за тинејџерима било укључено на хиљаде војника, сада ће бити хватање убица и сарадника у отмици. Како је изјавио премијер Бињјамин Нетењјаху: Све ће их стићи казна. Ми се нећемо зауставити, док последњи од њих не буде кажњен. Доцент катедре за оријенталистику МГИМО Николај Сурков истиче:

- По свему судећи, према ономе што је процурело у израелску штампу, момке су убили врло брзо. И нису планирали да их користе као таоце. И што је чудно, ХАМАС не преузима на себе одговорност. Обично такве организације користе отмицу као политички инструмент. Тако да убиство може да буде провокација трећих снага које су заинтересоване или за осујећивање договора између ХАМАС-а и ФАТАХ-а, или за дестабилизацију ситуације у региону. Ту могу да буду сасвим фантастичне верзије. То могу да буду очајни Палстинци, који су поново решили да се врате тактици терора у контексту кризе мировног процеса, како би Израелци поново осетили опаснсот. Израелско друштво последњих година мало се опустило у поређењу са оним што је било пре 20 и 10 година. И радикални део палестинског отпора је решио да их подсети на прошлост, уједно да минира идеју палестинског јединства.

Арапи прете Тел-Авиву новом интифадом, али мало ко сумња да ће ове претње само подгрејати изнервиране Израелце. И мада суседне земље позивају Израелце да се не руководе емоцијама, тешко да ће Тел-Авив одустати од проверене методе ”колективног кажњавања”, сматра експерт оријенталиста из Инстутута за стратешке оцене и анализе Сергеј Демиденко.

- Проблем Палестине је у томе што се екстремизам тамо атомизира. Ако је раније био персонификован и изједначавао се са ХАМАС-ом или Исламским џихадом, данас на палестинској териотирји делује огроман број екстремистичких група које руководство великих организација практично не контролише. Таква ситуација у многоме је изазвана арапским пролећем и догађајима који се сада дешавају у Египту. Расадник естремизма је Синајско полуострво. Разједињени екстремисти делују по свом нахођењу, без било какве стратегије и тактике. Практично је немогуће прогнозирати њихова дејства. Мислим да убиство три тинејџера није последња њихова акција.

Према мишљењу директора информационо-аналитичког центра Блиски Исток — Кавказ Међународног института за најновије државе Станислава Тарасоа, ескалацију напетости на Блиском Истоку је покренуо низ догађаја, познат као арапско пролеће.

- Американци су се суочили са једноставним проблемом: режими који постоје на Блиском Истоку и у Северној Африци који су еволуирали узимајући у обзир локалну специфику према европски стандардима демократије, били су свргнути од стране Вашингтона. Зато што нису пружали активну подршку парадигми америчке политике, смишљеној узимајући у обзир тезу о изузетној улози САД у свету. На крају су Американци кренули у алијансе са најневероватнијим савезницима. Уклонивши световне полудемократске режиме, они су отворили Пандорину кутију, из које је изашао чисти исламизам. У току арапског пролећа под изговором демократских промена, на власт су дошли радикали који дестабилишу читаву ситуацију.

У целини, регион очекују сложена времена, сматра Сергеј Демиденко:

- Стратегија је била контрапродуктивна, Американци су расклимали Блиски Исток, упавши тамо без уважавања етно-конфесионалне специфике земаља које су покушали да реформишу. Они уоште нису узели у обзир противречности међу конфесијама. Нису узели у обзир општу социјално-економску ситуацију. Затим су побегли одатле, а сада перу руке. А Блиски Исток треба све то да прогута.

Највероватније убиство израелских тинеџера је усмерено на продубљивање палестинско-израелског конфликта. Индикативно је да израелци који увежавају репресију, опрадвавају очекивања организатора овог чудовишног терористичког акта. Најразумније би било спровести заједничку арапско-израелску истрагу убиства, наћи и позвати на одговорност кривце, извести их пред јавни и праведни суд. Али то је предуго и сложено за израелско друштво, које подстиче мржња и ратоборне изјаве сопствених политичара.

Сергеј Дуз,