НАСА објавила фотографију космичког „ватромета“

05-07-2014 09:50:58 | | Глас Русије/ vostok.rs |


НАСА је објавила фотографију космичког „ватромета“ односно промена у галаксији до којих долази под утицајем црних рупа.

Америчка космичка агенција НАСА објавила је композитни снимак галаксије NGC 4258, познате такође и као М106. Стручњаци су галаксију описали као место на коме се у континуитету догађају „импресивни ватромети“. Уместо барута и ватре за стварање галактичког светлосног шоуа потребна је огромна црна рупа и огромна количина гаса, каже се на сајту агенције.

Спирални систем NGC 4258 удаљен је 23 милиона светлосних година од Земље и по својим особинама подсећа на Млечни пут. Научници се надају да ће проучавање његове еволуције указати на могући развој наше галаксије и анализирају добијени снимак.

Четири фотографије, које чине снимак, направили су орбитална опсерваторија Чандра (плави зраци), радиотелескопи Very Large Array Националног научног фонда Карла Јанског (љубичасти) и космички телескоп Хабл (жута боја). Ови факти спојени су са инфрацрвеном сликом, добијеном космичким телескопом Спицер (црвена боја).

На финалном снимку види се да спирална галаксија има специфичну карактеристику, красе је два додатна спирална „рукавца“, који светле у рендгентском зрачењу, научници су претпоставили да их је „створила“ супермасивна црна рупа, која се налази у центру галаксије. Она шири струје високоенергетских честица, које загревају околне велике резервоаре гаса.

Приметно је да у тим процесима гас напушта пределе галаксије. Тиме се објашњава појава „рукаваца“, забележених на снимку. У међувремену дешавање може да има озбиљне последице за будућност галаксије, сматрају физичари.

Истраживачи тврде: када гас који је остао у NGC 4258 буде „избачен“, престаће образовање нових звезда. При томе престанак „само-репродукције“ галаксије може да се догоди, по речима стручњака, у наредних триста милиона година, а то је за космичке величине прилично кратко време.

Истраживање еволуције NGC 4258 је значајно, јер би могло да помогне у разумевњу судбине Млечног пута. У центру наше галаксије такође се налази црна рупа, а како она утиче на процесе, који се догађају у области Сунчевог система, није сасвим јасно. Како тврде научници, рупа у центру NGC 4258 десетоструко је већа од наше, зато ће њен утицај на еволуцију бити занатно већи, а промене ће се догађати брже. Тако ће вероватно бити могуће предвидети судбину Млечног пута.