Хапшење у одсуству: шта очекује „екипу Коломојског“?

08-07-2014 09:37:53 | | Глас Русије, фото: RIA Novosti/Mikhail Markiv/ vostok.rs |


Убиства, примена забрањених средстава у вођењу рата, киднаповање људи. Оваквим методама своје пословање обавља Игор Коломојски. Басмани суд у Москви дозволио је хапшење in contumaciam украјинског губернатора и олигарха. На реду је министар унутрашњих послова Украјине Арсен Аваков који се оптужује за исте злочине. Шта значи одлука московског суда? Да ли Русија може да доведе злочинце с територије Украјине како би их позвала на одговорност?

Украјинска авијација сравњује са земљом градове на југоистоку земље. Примењују се забрањене касетне бомбе, војска пуца по стамбеним кварталима из система за отварање плотунске ватре „Град“ и „Ураган“. У току последњих дана погинуло је преко 100 мирних становника, убијени су руски новинари, рањено је око 200 људи, на десетине хиљада људи је отишло у избеглиштво.

По мишљењу иследника битну улогу у овим злочинима игра олигарх – тренутно и губернатор Дњепропетровске области – Игор Коломојски. Он је основао и финансира батаљон специјалне намене „Дњепар“, а очигледно и још неколико јединица. Практично, на југоистоку Украјине заједно с такозваном „Народном гардом“ делује лична војска олигарха.

Дакле, пресуда о хапшењу у одсуству постоји. Сад ће органима за одржвање реда бити издат налог да утврде где се оптужени налази и да га притворе, изјавио је званични представник Истражног комитета Русије Владимир Маркин:

- Истражни Комитет је прикупио довољно доказа о томе да је Коломојски учествовао у организацији злочина као што су убиства, примена забрањених средстава и метода за вођење рата, спречавање новинара да обављају своју професионалну дужност и киднаповање људи. Сам Коломојски можда лично није убијао мирне грађане Донбаса и руске новинаре. Међутим, руке су му већ одавно до лактова у крви. И за све то ће морати да одговара у потпуности.

Мало је украјинских олигарха за које се може рећи да су посебно деликатни – у погледу избора средстава никад нису презали ни од чега. Али управо Коломојски је после фебруарског преврата у Кијеву постао скоро главни актер у грађанском рату који се распламсао у Украјини, истиче украјински политиколог, председник Центра за системску анализу Ростислав Ишченко:

- У случају престанка оружаног конфликта Коломојски ће све изгубити. Нико није заинтересован за банде које Коломојски финансира, нико није заинтересован за то да он контролише трећину Украјине. И уопште, тада Коломојски са свим својим апетитима за запоседање туђег бизниса никоме неће бити потребан. Он тренутно реално контролише Запорошку, Дњепропетровску и делимично Харковску и Одеску област. Као и Николајевску и Херсонеску.

Иако се Коломојски понаша као феудалац који је угушио бунт непокорних вазала јасно је да то није могло да се деси без помоћи одозго. У најскорије време СКР ће послати суду материјале о хапшењу других саучесника у овим злочинима – министра унутрашњих послова Арсена Авакова и командира батаљона „Ајдар“ Сергеја Мељничука. Премда, тешко да ће међународне организације пожурити да спроведу одлуку о њиховом хапшењу, сматра стручњак за Украјину Московског државног универзитета Богдан Беспаљко:

- Имајући у виду снажну конфронтацију између земаља Запада и Русије нико неће поштовати међународне споразуме. Крши се Статут Уједињених Нација, неки намерно не примећују хуманитарну катастрофу и на стотине хиљада избеглица. Шта да се каже за Коломојског који је дуго времена живео у Швајцарској? Тешко да ће бити предат – тим пре што ће сад његова одбрана правно оспоравати хапшење incontumaciam.

Каквог смисла онда имају оптужбе и хапшења људи који се очигледно неће појавити у Русији? По објашњењу правника, страни грађани, који почине злочин ван граница земље потпадају под кривичну одговорност по руском закону – ако је у питању злочин против Русије или њених грађана. Сличне норме постоје у законодавству многих земаља. Израел, на пример, сматра да је исправно да се код терориста изазове осећај „да им гори тло под ногама“ у свакој тачки на земљи. Ево једног од најновијих догађаја: у фебруару 2011. године израелске специјалне службе су ухапсиле и допремиле у Израел Палестинца Дирара Абу-Сисија. Он је путовао возом на релацији Харков-Кијев, али је хапшење извршено без усаглашавања с украјинским властима.

Понекад се овај принцип окреће и против Израелаца. У мају 2014. године суд у Истамбулу је у одсуству ухапсио четворицу високих израелских војних лица која су учествовала у нападу на такозвану „Флотилу слободе“ 2010. године. Тада су погинули турски грађани.

Посебно ватрено овај принцип поштују САД. Сви случајеви око којих се дигла велика прашина не могу се ни набројати. Довољно је сетити се операције везане за ликвидацију Осаме бен Ладена на територији Пакистана. А 15. јуна 2014. године у тајној операцији у близини либијског Бенгазија специјалци САД су ухапсили једног од људи за које се верује да су организатори антиамеричких напада, Ахмеда Абу Хаталу. После хапшења Хатала је одвежен из Либије америчким ратним бродом.

Руска влада сад разматра нацрт закона који су предложили посланици Државне думе. У складу с њим руским оперативним радницима се даје право да притворе стране држављане који се од правосуђа крију у иностранству. Јединицама Службе за спољашње обавештавање ФСБ овај документ даје додатна овлашћења. А одлука о хапшењу у одсуству представља правну основу за деловање руских оперативних служби.

Игор Силецки,

Читајте више наУкрајина из минута у минут