The Diplomat: Сближавајући се, Русија и Кина убрзавају залазак САД
Сједињене Државе су се нашле у положају Британске империје, која је постепено губила моћ и изгубила способност да се бори са повећаним бројем конкурената. Према мишљењу америчког политиколога, тај процес ће се одвијати још брже, ако се Кина и Русија уједине.
Зближавање Русије и Кине, без обзира на степен и облик, ће убрзати залазак Сједињених Држава и приближити прелазак на вишеполарни свет, пише амерички политиколог Питер Харис (Peter Harris) у чланку за The Diplomat. Харис пореди САД са Британском империјом, која се крајем 19. века суочила са сличним стратешким тешкоћама.
Франко-руски савез 1892. године је разрушио геополитичке планове Велике Британије: њена владавина над Средоземним морем је доведена у питање, у опасности се нашао и баланс снага у Европи, који је направљен после победе Берлина у франко-пруском рату. Како би одржао тај баланс у Средоземном мору и истовремено сачувао Индију, Лондон је морао да се ослони на Јапан и његову моћну флоту. Без обзира на то што је „стратешко слепило“ Британије брзо прошло, а разне несугласице Француске и Русије регулисане, „блистава изолација“ је постала део историје, каже Харис.
Лондон више није био у стању да самостално, без помоћи савезника, сачува своје интересе на светској сцени.
Зближавање Русије и Кине, према мишљењу политиколога, је у стању да на исти начин утиче на стратешке планове САД. Данас Вашингтон такође ризикује да изгуби морску владавину, посебно у Јужном кинеском ору, где кинеска и руска флота у будућности могу бити конкуренција америчкој. Услед тога САД ће морати да се спремају за кризне ситуације на неколико фронтова и да балансирају између Источног и Јужног кинеског мора, централне Азије, Блиског истока и источне Европе.
У таквој ситуацији Вашингтон се може одлучити за различите мере: покушати да спречи савез Пекинга и Москве, користећи све дипломатске полуге, или да нађе савезника у Азији – Јапан, Индија или Аустралија. Ипак, Харис каже да све те варијанте имају много замки и тешко да могу спречити неизбежно слабљење САД.
„У дугорочној перспективи кретање ка вишеполарности, испочетка у источној Азији, а на крају и на светској сцени, је неизбежан моменат. Монополарни моменат Америке не може трајати вечно, без обзира на то да ли ће тај процес бити убрзан зближавањем Русије и Кине“, закључује Харис. Са таквом перспективом, према мишљењу политиколога, важније постаје не питање вечне хегемоније САД, већ питање одржавања стабилности у вишеполарном свету.