Хоће ли „црне кутије“ приказати пад Боинга у новом светлу?
Запослени у лабораторији британског Фарнборо обећавају да ће дешифровати податке са друге „црне кутије“ малезијског Боинга који је оборен над Украјином. Овај апарат, као део опреме авиона садржи снимак разговора посаде авиона са диспечерима на земљи.
Подаци о разговорима можда ће потврдити или оповргнути једну од основних верзија пада Боинга: да је он био погођен авионском ракетом. Ради се борбеном авиону ваздухопловних снага Украјине Су-25. Овај авион приметили су руски радари сасвим близу Боинга непосредно пре катастрофе. При томе је Боинг био 14 километара ван курса и то у смеру према Су-25. Подаци са друге „црне кутије“ могу да дају неке нове податке о овом маневру.
То је најважније питање. Главнокомандујући Војно-ваздухопловних снага РФ у периоду 2002.-07.генерал армије Владимир Михајлов је током телевизијског интервјуа изјавио да је украјински Су-25 погодио малезијски путнички авион уз помоћ и навођење Контроле лета из Дњепропетровска. „Све делује врло срамно“, сматра Михајлов. Су-25 није могао сасвим приметно да уђе на трасу међународне цивилне авиације, а то значи да је зонски сектор у Дњепропетровску дао команду Боингу да изађе из своје трасе и да се приближи Су-25.
И још један важан детаљ! Боинг лети брзином од 900км на сат, на висини од 10 хиљада километара, а Су-25 не може да лети том брзином на тој висини. Али, пилот може да усмери „нос“ авиона на свој циљ и већ се циљ налази у опсегу ракете Р-60. Најоптималнија и најзгоднија удаљеност за напад је 3 до 5 километара. Управо је та удаљеност међу Боингом и Су-25 била примећена и фиксирана на руским средствима објективне контроле. Ове податке је објавило министарство одбране РФ и предало је експертима ЕУ.
Михајлов такође сматра да је украјинска страна рачунала да ће Боинг пасти на руску територију. При томе, Американци ово знају, али о томе ћуте. Управо зато не дају никакве информације са својих сателита.
За утврђивање онога што се заиста догодило, црне кутије нису довољне. На месту пада Боинга требало би обавезно установити каква је ракета погодила авион сматра главни уредник часописа „Војно индустријски курир“ Михаил Ходорјенок:
- У првом реду, овим случајем морају се бавити стручњаци за војну опрему, обзиром да чак висококвалификовани стручњаци Организације међународног цивилног ваздухопловстване могу да одреде какво је оружје оборило овај авион. То је или ракета Р-60 са Су 25 или фрагмент војне опреме зенитног комплекса „Бук“. Међународна комисија би требало да обави детаљну истрагу.
Међутим, неколико дана међународни експерти нису могли да дођу на лице места из Кијева. Власти су им објаснили да је то у интересу њихове безбедности. И то није једина потврда да се украјинска страна труди на све начине да успори објективну истрагу. Власти скривају снимак разговора својих диспечера са посадом Боинга. Ако је Европа уз САД заинтересована да се спроведе транспарентна и независна истрага, оне би морале да захтевају од Украјине да преда црну кутију и снимак разговора конторле лета и посаде срушеног авиона.
Константин Гарибов,
Читајте више наУкрајина из минута у минут