Центрифугалне снаге светске економије
Канада је усвојила нове антируске санкције. Црни списак су попуниле неке руске банке, одбрамбене и сировинске компаније. Након дужих спорова ЕУ је укључила у списак лица под санкцијама још 15 грађана Русије и Украјине, као и 18 компанија. На списку нема највећих компанија. Санкције углавном обухватају правна лица Источне Украјине и Крима.
Европа је усвојила санкције, које неће бити болне за економије Старог Света, док Канада делује активно. Отава је укључила у свој санкциони списак низ руских одбрамбених и сировинских компанија и банака. Међу њима су Гаспромбанка, Спољнотрговинска банка и други по величини произвођач гаса у Русији Новатек. Раније су у јулу САД увеле санкције према физичким и правним лицима, као и Росњефту. Утицај Вашингтона на санкциону политику Канаде је веома осетан, сматра водећи експерт Фонда историјске перспективе Павел Свјатенков.
- Природно је, немамо с Канадом толико тесне односе, које имамо са ЕУ. Зато Канађани уводе санкције против нас релативно лако. Разумљиво је да ће се односи погоршати, али се у овом случају Канада третира само као додатак САД, чији је утицај на Канаду увек био велик. Санкције против Русије, које уводи Канада, умногоме понављају санкције, које уводе САД.
Вашингтон је искористио удес малејзијског авиона као повод за нове мере ограничења. О томе су одмах почели да говоре амерички сенатори, који су позвали председника Барака Обаму да повећа притисак на Москву. Међутим, како су изјавили у Белој кући, нових санкција за сада неће бити.
Европа је у мањој мери склона да драматизује ситуацију око санкција. ЕУ за то није заинтересована. Заинтересован је Вашингтон, каже генерални директор Руског савета за међународне послове Андреј Кортунов.
- Мислим да су Американци свесни да њихове санкције, узимајући у обзир да су руско-амерички економски односи незнатни, неће много утицати. За то је за њих од принципијелне важности да оне буду подржане у Бриселу. ЕУ, као што видимо, веома нерадо пристаје на ширење санкција, трудећи се да се ограничи симболичким гестовима. Данас ће много зависити од развоја догађаја на истоку Украјине. Ако се ескалација конфликта обустави, питања санкција могу да падну у заборав.
Зато се Велика Британија, главни и најближи свезник САД у Европи, нагло активирала. Премијер Девид Кемерон предлаже Бриселу да уведе најстрожа ограничења за кључне руске енергетске, финансијске и одбрамбене компаније. Озбиљне економске санкције су једини језик, којим се може разговарати са Русијом. Тако сматра Кемерон, вероватно, уз дошаптавање иза океана.
Међутим, у Москви су већ више пута истицали да Русија не учествује у конфликту у Украини, те је заинтересована за његову што скорију обуставу на основи дијалога. Стални представник РФ при ЕУ Владимир Чижов је раније изјавио да ЕУ "за сада није могла да напусти колосек санкционог пута, мада је довољно очигледно да тај пут не води никуда".
Марија Баљабина,
Читајте више наУкрајина из минута у минут