САД гурају Русију на ривалитет како би разрушили њену привреду
Без обзира на речи председника САД Барака Обаме да се не ради о хладном рату, неки аналитичари су сигурни; Америка хоће да Русија почне да се такмичи с њом, као што је то било 80-их година. Циљ такве конкуренције је да разруши руску привреду. Према мишљењу једног од аналитичара, САД осећају претњу од стране држава у развоју и користе украјинску кризу као изговор за противнапад.
Вашингтон циљано распаљује ривалитет с Москвом у стилу хладног рата, како би наштетио руској привреди, саоштио је новинар ТВ канала TeleSUR, а пренео ИноТВ. Председник Обама истовремено, говорећи о увођењу нових санкција РФ, тврдио да се не ради о хладном рату.
Неки аналитичари сматрају да је на делу очигледан покушај да се Русија увуче у трку наоружањем, која би разрушила њену привреду. „Ако то није хладни рат, онда је његова тачна копија. Да, није лако поредити: различит историјски контекст, различити економски модели капиталистичке Русије и Совјетског Савеза, тешња узајамна веза привреда у савременом свету у односу на тај период, искључена је идеолошка компонента...Али, несумњиво, степен напрегнутости је скоро исти као и 1983. године. Само добро размислите“, каже историчар, политиколог, међународни аналитичар Сантјаго Перес Бенитас.
Према његовом мишљењу, слични односи међу земљама су били и за време Регана, када је „напрегнутост дошла до максимума“. Бенитас је сигуран да постоји одређена логика, која је повезана са процесом општег слабљења позиције САД услед јачања Кине и других центар у развоју.
„Ми и сада видимо специфични контранапад Американаца, који је усмерен на снаге које САД сматрају снагама у развоју. САД су се према Русији тако понашале у ситуацији са Грузијом: ми смо видели како је Америка стално покушавала да искористи постсовјетски простор, како је говорио и заменик шефа руске дипломатије Рјабков“, сматра историчар, позивајући се на изјаве Рјабкова о раду САД на постсовјетском простору.
А, сад су САД искористиле ситуацију у Украјини и покренуле прави напад на Русију, и као што смо видели последњих месеци, напади Вашингтона излазе далеко иза оквира решења украјинског питања. Сантјаго Перес Бенитас сматра да је Америка нашла идеалан повод за јачање позиције НАТО на Балтику и Црном мору, као и за продају оружја Украјини. „Ми видимо очајничко супротстављање земље, која осећа да слаби“, објашњава он.
На тај начин, у оваквим условима распореда снага, све је могуће: САД поседују јако кормило за вршење притиска, али то има и Русија. Сада треба причекати да се види каква ће бити реакција Москве.
Експерт сматра да је логична стратегија да се Русија натера на трку за наоружањем и понови сценарио из 80-х година и то у условима кад је у земљи економска криза.
„Русија тврди да неће играти западну игру и ја зато мислим да Москва разрађује планове трке за наоружањем: до 2020. године је планирано обнављање 70% руског војног арсенала. Чак је и председник Путин признао да је то један од главних циљева руске политике. Исто је урадио и премијер Дмитриј Медведев“, сматра Бенитас.
Међутим, Русија сада контролише већи део те области, поседује технологије и зато се неће поновити ситуација из 80-х година, Јер, тада је СССР слепо пожурио да се такмичи са САД апсолутно у свим областима.
Према мишљењу експерта, ово је покушај дасе Русија изолује и принуди да понови судбину Совјетског Савеза из времена трке у наоружању. Циљ тих корака је, осим свега осталог, да се направи „крајње негативан имиџ Русије у међународним медијима“.
Бенитас је, такође, истакао да су ескалацију конфликта изазвали киејвска власт, украјински неофашисти, Американци и Европљани. Ипак, сви као један окривљују Русију. „Када је пао авион, није прошао ни сат, када је Обама изјавио да одговорност лежи на народној војсци, да они раде за Русију и тако даље“, објаснио је политиколог. А Вашингтон се све време позива на податке обавештајних служби, које не могу да кажу одакле им таква информација.
Читајте више наУкрајина из минута у минут