Северна и Јужна Кореја: Choco Pie као инструмент психолошког рата
Војници, мине, карауле – непроменљиви симболи непријатељства Северне и Јужне Кореје. Али, у тој конфронтацији постоји још један симбол – чоколадни колачићи Choco Pie. Јужнокорејски деликатес је постао укус капитализма у Северној Кореји. Колачићи су више пута били узрок раздора између две земље.
Још једна у низу "битака" за Choco Pie догодила се 30. јула. Како саопштава агенција Франс-Прес, активисти из Јужне Кореје пустили су 50 балона у Северну Кореју, на којима је било привезано 10 хиљада паковања Choco Pie.
Око 200 активиста окупило се у граду Пхаџу на граници са Северном Корејом. У паковањима, везаним за балоне, налазило се 350 килограма слаткиша, укључујући и ChocoPie. Према речима једног од организатора, севрнокорејска влада забранила је ширење колачића, признатог "симболом капитализма." "Ми ћемо и даље наставити слати балоне са ChocoPie, пошто је он постао један од најпопуларнијих посластица, нарочито међу гладним становништвом Северне Кореје", - додао је он.
Колачићи ChocoPie се нашло у Северној Кореји захваљујући индустријском комплексу Кесон. Овде предузетници из Јужне Кореје користе јефтину радну снагу севернокорејских радника. Од када је 2004. године овај комплекс био отворен, јужнокорејски предузетници су поделили својим радницима хиљаде ChocoPie у виду бонуса. Неко време колач је био део менија радника и постепено се утврдио у својству чврсте валуте на црном тржишту Северне Кореје. При томе, цена једног паковања достизала је до 700 Вона (0,7 долара), док просечна месечна плата севернокорејских радника износи око 3 хиљаде вона (око $ 3).
Према неким проценама, сваког месеца у земљи се прода по 2,5 милиона ChocoPie - заиста, ко је могао пажљиво да прати ово тржиште, није јасно. Касније, увоз посластица ове фирме на територији индустријског комплекса био је забрањен.
Према речима експерата, севернокорејски режим одавно види у ChocoPie идеолошку претњу. "Севернокорејци воле ChocoPie, - саопштио је 2009. године Asia Times (Ha Tae-keung), председник NK Open Radio, који се емитује у Северној Кореји. То је нека врста напада на желудац".
У јуну, становници Јужне Кореје такође су извели сличну акцију, пустивши у правцу Северне Кореје 60 балона са 300 килограма слаткиша.
Психолошки рат против Северне Кореје се води од стране Јужне Кореје са доласком на власт председника Ли Мјунг-Бак 2008. године. Обично, путем балона на територију Северне Кореје бацани су леци у којима се оштро критикује режим Северне Кореје, као и опште информације о ситуацији у страним земљама. Од децембра 2013. године Северна Кореја је такође почела са балонима да баца летке око границе Јужне Кореје са оштрим критикама јужнокорејске владе, као и претње у име корејске народне армије да ће напасти северозападна острва Јужне Кореје.
Влада Северне Кореје је у више наврата позивала Сеул да заустави такве акције и претила да ће бомбардовати област са које активисти изводе своја пуштања.