Да ли САД спремају нафтну омчу за ЕУ?

02-08-2014 02:53:43 | | Глас Русије, фото: RIA Novosti/Igor Podgornyi/ vostok.rs |


САД су прекршиле сопствену забрану о извозу сирове нафте. По подацима The Wall Street Journal, први танкер је из Тексаса кренуо за Јужну Кореју. Међутим, у Вашингтону се претпоставља да главни потрошач америчке нафте може постати Европска унија.

Слање првог танкера са сировином на укупан износ од 40 милиона долара може постати „калауз којим ће бити отворена врата“ – цитира лист The Wall Street Journal заменика председника Савета директора компаније за консалтинг IHS CERA, Данијела Ергина. Ради се о томе што још увек формално постоји ембарго на извоз сирове нафте из САД, који је уведен пре 40 година у таласу нафтне кризе која је наступила 1970-их година. Међутим, у оваквим стварима је важан преседан – укључујући и правни. Присталице активнијег присуства САД на светским нафтним тржиштима су нашле рупу у закону: како пише The Wall Street Journal слање непречишћене нафте у Јужну Кореју је постало могуће захваљујући напорима компанија и адвоката. Своју улогу је одиграо и пораст вађења нафте у САД. Он је 2013. године први пут премашио увоз и ова тенденција може добити стабилан карактер.

У таласу ових догађаја избила је и украјинска криза. У кулоарима Европске комисије родила се идеја да се америчком сировом нафтом замени руски гас. Међутим, Брисел се забринуо за гаранције. ЕУ је ставила САД до знања да прво треба да преузму „чврсте обавезе које гарантују слободан извоз нафте и гаса“.

У самим САД је питање извоза сирове нафте одавно постало једна од тачака дискусија између „изолациониста“ и „експанзиониста“. Прве представљају националне компаније за прераду нафте, којима иде у прилог „домаће“ изобиље сирове нафте по ниским ценама. Оне немају ништа против извоза као таквог, али више воле да се сачува садашња ситуација у којој нафта може да се извози само у суседне Канаду и Мексико – а и то на основу специјалних лиценци. „Експанзионисти“, пак, сматрају да закон о енергетској политици и штедњи енергије који је у САД усвојен пре 40 година противречи националним интересима земље који се схватају као јачање присуства земље на светским тржиштима енергената. Овакав став деле водеће националне нафтне компаније – ExxonMobil, Chevron и Conoco Phillips – које рачунају на значајну финансијску добит.

Засад овим компанијама није дозвољен извоз. Министарство трговине САД је одговарајуће лиценце издало мањим тексашким компанијама - Pioneer Natural Resources и Enterprise Product Partners. Оне су стекле право да извозе такозвану „суперлаку нафту од шкриљаца“, која је више концензат, који се скупља у налазиштима шкриљца. Он захтева само минималну дораду за коришћење у својству правог горива. Међутим, с друге стране, „нафта од шкриљаца“ је засићена гасовима и крајње је експлозивна. Истраживање које је недавно обављено у САД показало је да ова сировина може „сама да експлодира приликом транспорта“. У САД су 2013. године забележене најмање три велике експлозије или запаљења у композицијама које су превозиле нафту од шкриљаца. Стручњаци наводе да је посебно опасна нафта од шкриљаца из налазиша у Северној Дакоти, Колораду и Тексасу, односно управо тамо одакле се планирају главне извозне испоруке. Треба имати у виду и високу набавну цену оваквих пројеката – истакао је аналитичар руске инвестиционе групе „Норд-Капитал“ Владимир Рожанковски:

- Пре свега, набавна цена код свих пројеката везаних за сланце остаје изузетно висока. Узрок је у томе што се ради о новим пројектима за које је потребна одговарајућа опрема, која се засад не производи серијски. Технологије за прераду шкриљца још увек нису разрађене. Зато наилазе на снажан отпор еколога. Дакле, сви овакви пројекти су и даље експерименталног карактера.

Настала ситуација омогућава да се говори о томе да „нафта од шкриљаца“ као и гас од шкриљаца, Европској унији доносе како финансијске, тако и еколошке проблеме. У суштини, не ради се о америчком појасу за спасавање европске енергетике, већ о елементарној „нафтној омчи“. И то поред тога што на основу већ постојећих могућности Европљани могу да реше сопствене проблеме без САД. У питању су елементарна тврдоглавост Европске уније и њена политика према Москви, сматра председник Савеза предузетника који се баве производњом нафте и гаса, Генадиј Шмаљ:

- Ради се о Трећем енергетском пакету који је Европска унија усвојила. Он не дозвољава Русији да у потпуности попуни већ постојеће гасоводе који се одвајају од магистралне цеви „Северног тока“. Овај енергетски пакет дозвољава руској страни да попуни ове гасоводе највише до пола. Ако Брисел укине ову потпуно бесмислену одлуку, руски „Газпром“ ће преко гасовода „Северни ток“ моћи да испоручи Европљанима онолико гаса колико им је потребно за решавање њихових проблема.

У Вашингтону се засад врло опрезно коментаришу перспективе доласка америчке нафте на тржишта ЕУ. По саопштењу агенције RBC, трговински представник САД у Бриселу апелује на то да се не доносе преурањени закључци. Међутим, он не искључује ниједну могућност. По америчким законима, коначну одлуку о овом питању треба да донесе председник. То значи да ће оваква одлука бити геополитичка и од користи искључиво Вашингтону.

Петар Искендеров,