Без конфликта Украјина није потребна Вашингтону
У Кијев, како је саопштио представник министарства одбране САД, допутовала је специјална група Пентагона за помоћ у истрази околности катастрофе малезијског Боинга-777.
Када су званичног представника војног ресора, вице-адмирала Џона Кејербија питали чиме ће се тачно бавити експерти групе. он је одговорио само да они неће отићи на место несреће, већ ће косултовати истражитеље из Холандије, Аустралије и Малезије из Кијева.
Треба узети у обзир да у надлежност Пентагона никада није улазила истрага хаварија и пад путничких авиона. Тиме се у САД увек бавила искључиво Национална управа безбедности у саобраћају (NTSB) и Федерална управао цивилне авијације. Пентагон позивају само у случају катастрофа војних авиона. Између осталог, NTSB је већ послао сопствене експерте у Украјину отприлике три дана после катастрофе 17. јула.
У састав делегације, ако је веровати Пентагону, улазе експерти за специјалне операције, логистику, планирање војних ваздухопловних операција. Не баш оно што је потребно за истрагу. Дешифровање загонетке састоји се у краткој фрази прес-релиза Пентагона. После „помоћи истрази“ катстрофе лета МН17, група ће одмах приступити и обуци украјинских војника и Националне гарде на западу Украјине. Другим речима, реч је о проширењу учешћа америчких војних саветника у припреми, техничком опремању и модернизацији Оружаних снага и специјалних одреда кијевске власти.
Руски експерти кажу да се на Украјину сасвим очигледно примењују аршини Косова и чак Вијетнама. У Вијетнаму америчко присуство такође је почело од неколико десетина војних саветника, послатих на југ 1954. године. Косовске Албанце Американци обучавају и „консултују“ до дана данашњег.
Са геополитичке ташке гледишта балканизација Украјине иде на руку Вашингтону, каже професор Московског државног универзитета Андреј Манојло. Претварање Украјине у једно велико и стално жариште напетости под контролом САД потребно је као инструмент слабљења утицаја Русије. Сваки конфликт на руским границама одмах постаје озбиљна претња по њену безбедност. Извоз контролисаног хаоса из Украјине у Русију један је од циљева читаве украјинске операције коју је замислио Вашингтон, уверен је Андреј Манојло.
- Гурајући Украјину у такозвани контролисани хаос, тачније примењујући тамо технологије револуција у боји, Америкнаци стварају конфликт којим добро умеју да управљају. Овај конфликт Американци данас користе као инструмент политичког притиска, како на своје противнике, тако и на своје савезнике. Геополитички положај Украјине у том погледу Американцима делује врло повољно. У вези са тим Америкнаци ни под каквим условима неће доприносити никаквом плану мировног регулисања ситуације у Украјини. Напротив, они ће доливати на ватру грађанског рата ново уље.
Организација режима контролисаног хаоса и провоцирање грађанског рата у Украјини одраз је оного што су чиниле САД у Сирији и Ираку. А Сирија и Ирак нису ништа друго до наставак вештачки организованог рата против Југославије 90-их година.
Чак ЕУ не сумња у то ко је управо провоцирао кризу у Украјини, зато што је ауторски рукопис тешко сакрити, каже директор Европског центра за геополитичку анализу Матеуш Пискорски. Уз то, амерички аутори револуција у боји или контролисаног хаоса нису посебно инвентивни. У Украјини су покренули исти сценарио већ два пута (била су већ два мајдана) и у случају потребе покренуће га и трећи, сматра Пискорски.
- Кијевске власти нису у стању да испуне елементарне државне обавезе на сопственој територији. Кијев није у стању да гарантује безбедност и живот сопственим грађанима на југоистоку, који се подвргавају такозваној антитерористичкој операцији. И Кијеву и његовим спонзорима није згодно да признају да је Украјина данас неуспела држава.
Како сматрају руски експерти, Кијев се данас већ потпуно налази под спољном управом САД.
Андреј Федјашин,
Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут