Скидање ембарга - политика двоструких стандарда
Недавно, земље ЕУ договориле су се да укину ограничења на извоз у Украјину опреме која се може користити за унутрашње репресије. Дозвољен је, такође и извоз војне технологије и опреме.
Када се доносила одлука да се уведе ембарго, ЕК се водила тиме да се у Украјини избегне грађански рат и да војне технологије и опрема не падну у руке снага безбедности које су тада биле под контролом председника Јануковича. Сада, када се власт променила, Запад сам крши своје одлуке, мишљења је директор Центра за стратешку коњунктуру Иван Коновалов:
- То је урађено тихо. Поништење одлуке није се посебно рекламирало. Тј. када је донета одлука, њена сврха је била да се спречи избијање рата, да се не доприноси продужавању конфликта. Сада, када је у току тзв. антитерористичка операција на југоистоку земље, коју је правилније назвати казненом, Европска унија одлучила је да ипак испоручује војну технологију и опрему украјинским снагама безбедности.
Голим оком се види да је одлука донета под притиском из Вашингтона. Овим решењем, ЕУ је добро знала да сама себи противречи. Одлука ЕУ да укине ембарго, сведочи да је она, у ствари, равнодушна према проблемима демократије. Ово само потврђује двоструке стандарде, којима се води Запад. Укидање забране, вертоватно ће охрабрити кијевске власти да наставе казнену операцију на југоистоку, сматра Иван Коновалов:
- Операција се отеже и јасно је да Кијев за сада нема снаге да је заврши. Таква одлука ЕУ даје Кијеву одрешене руке да настави операцију. Уместо да су стране посадили за преговарачки сто, на чему и треба да се ради, како би се прекинула ватра, уместо тога индиректно се охрабрује наставак ове операције.
Није јасно шта ће тачно бити испоручено кијевским властима. Али, чак и испорука панцира и комуникационе опреме водиће ка наставку рата. Пошто кијевској страни сада ништа није остало, њима је потребно буквално све, истиче експерт. Као што је познато, Европска комисија и пољска влада помогли су Министарству унутрашњих послова Украјине да купи 2000 панцира и шлемова, НАТО-вог типа. У Кијеву су признали да су панцири - војни производи, који су потребни не само Украјини, већ и сопственим јединицама НАТО. Међутим, с обзиром на ситуацију у Украјини, одлучено је да их продају Кијеву, који је тражио много више. Вашингтон има намеру да издвоји 19 милиона долара за обуку и опремање кијевске Националне гарде. Уклањање ембарга ЕУ на испоруке војне технологије и опреме Украјини, може дати додатну мотивацију усвајању од стране Конгреса одлуке Министарства одбране САД о обуци и опремању Националне гарде. Украјински председник Петар Порошенко у интервјуу за SNN, изјавио је да Украјина жели да добије статус главног америчког савезника изван НАТО. Истовремено, према речима стручњака, политичка и економска ситуација у Украјини сваког месеца ће се само погоршавати.
Олег Нехај,
Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут