Русија вероватно има „план Б“ против санкција
Крајем јула ЕУ је одобрила санкције трећег блока против Русије – на снагу су ступила ограничења у појединим сферама пословања и областима руске економије. Земљама ЕУ није било једноставно да постигну консензус по овом питању, многе од њих нису желеле да ризикују своје економске и дипломатске интересе. А чим су санкције ступиле на снагу Европа је почела да се плаши узвратне реакције Москве која је уследила неколико дана касније.
ЕУ је ограничила приступ РФ својим финансијским тржиштима, обуставила је потписивање нових уговора у војној области, ограничила је извоз технологија и робе двоструке намене – укључујући машине, опрему и електронику. По рачуници економиста, обострани пад промета услед санкција Запада износиће око 100 милијарди евра у наредне две године. Немачки произвођачи аутомобила су већ осетили негативан ефекат – смањен је извоз аутомобила на једно од највећих тржишта, руско. Због даљег деловања санкција пет хиљада људи може изгубити своја радна места. Руске власти су најавиле могућност обустављања дела европских чартера, промене транссибирске маршруте и затварања ваздушни простор за транзит украјинских авиопревозника. Ово је за један дан смањило капитализацију водећих авиокомпанија ЕУ и САД, збир њихових губитака већ износи око 4,5 милијарде долара. Русија је такође ограничила увоз европских намирница. Санкције су примењене на европско поврће и воће, производе од млека и меса, рибу и плодове мора. Забрана је ступила на снагу 7. августа и важиће годину дана уз могућност поновног разматрања. ЕУ је заузврат такође изјавила да размишља о могућности да затвори свој ваздушни простор за руске авиопревознике. Стручњак Центра за европску политику у Бриселу Аманда Пол истиче:
- Већина у ЕУ је очекивала ово од Русије. Она је узвратила истом мером Европској унији: ЕУ је увела санкције, Русија је поступила исто тако. Наравно, у ЕУ су забринути због тога како ће се европске санкције према Русији одразити на поједине европске земље. Што се тиче руских санкција према ЕУ, оне ће се разматрати у оквиру СТО. Очигледно је да ће се и једне и друге санкције негативно одразити на обе стране. И наравно, моменат кад је ЕУ тек помало почела да обнавља свој економски раст после дуге рецесије, није најбољи могући за оваква ограничења. Русија вероватно има „план Б“ о томе како да замени увозну робу. Вероватно ће се овде показати и Турска: већ сад се разматра нови договор о испоруци турског поврћа и воћа РФ.
Европа је, као и САД, одмах изјавила да поштена трговина не може бити монета за размену приликом разјашњавања политичких односа. У неким земљама су произвођачи спремни да се обрате парламенту с молбом да укине деловање санкција према Русији, јер то слаби њихов бизнис. О негативном ефекту руских санкција говориле су Грчка, Данска и Холандија. Међутим, ЕУ је очигледно довела себе у безизлазни положај: руководећи се политичким интересима осе Вашингтон-Брисел, начинила је економске кораке које у прво време није желела. И одрећи их се – значи испољити своју несамосталност као играча на међународној политичкој сцени. Обично становништво је увучено у политичку игру земаља и влада. Кад би европски лидери упитали своје становнике да ли подржавају ове одлуке вероватно примена санкција према Русији не би била популарна мера, сматра Аманда Пол:
- ЕУ је обећала да ће неким земљама бити надокнађени губици услед санкција према Русији. Дискусије о томе како се може помоћи овим земљама и како се могу надоместити њихови економски губици су у току. Ово, поштено говорећи подсећа на школско игралиште. Санкције су неуспешан сценарио за обе стране. Али за ЕУ је овај корак био питање политичке одрживости. Мислим да нећемо видети никакву промену у правцу спољне политике Русије. ЕУ не може да одступи, иако ће то бити тешко за обе стране. Жалосне контраиндикације оваквих мера представља то што становништво трпи. Међутим, санкције ЕУ су пре свега биле усмрене на окружење Владимира Путина и руководство земље. Губици обеју страна ће представљати значајне износе. Русија, ЕУ и Запад ће економски бити на губитку. Наравно, од самог почетка није требало да дозволимо да све дође до ове тачке.
Јекатерина Иванова,
Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут