Што се активније САД боре за мир, то мање мира има на планети
Што се активније САД боре за мир, то мање мира и стабилности има на планети. Авганистан, Ирак, Сирија, Украјина. То су само последњи подвизи Вашингтона у борби за демократију. Они су ставили те земље на руб преживљавања.
Сирија и Ирак имају заједничког непријатеља – екстремисте из организације Исламска држава, које су однеговале САД. Та нова Ал-Каида је настала на сиријском бојишту 2012. године услед спајања ирачких и сиријских сунитских групација. Американци су активно финансирали их ради свргавања председника Сирије Башара Асада.
Вашингтон понавља старе грешке, - сматра Игор Коваљов из Московске Високе школе економије.
- Можемо да се сетимо ситуације у Либији, када су либијски устаници, који су свргли Гадафија, затим убили амбасадора САД. Односно, погрешке у рачуну, потцењивање, немогућност да се предвиде све даље акције оних снага, које је Вашингтон од почетка финансирао, дешавају се више пута. Зато није ни чудо што се ситуација одвија на такав начин.
САД, као што је било са Ал-Каидом, поново су однеговале терористе, које саме данас бомбардују у Ираку. При томе испољавају највеће лицемерје и двоструке стандарде, подржавајући исте терористе у Сирији. Логика акција САД је разумљива – да истисну екстремисте Исламске државе из Ирака у Сирију да би они тамо ратовали против снага Асада.
Данас је Америка усредсредила своју подршку у Ираку углавном Курдима. Није то ни чудо, јер америчке компаније ваде нафту у провинцији Киркук, коју су заузели Курди.
Дакле, САД контролишу 50 одсто вађења ирачке нафте. Осим нафте, њима скоро ништа у тој земљи није ни потребно, као ни јединствени Ирак, - истиче политиколог Вјачеслав Матузов.
- Американци нису заинтересовани за очување Ирака као јединствене независне државе. Њихова политика је усмерена на раскол Ирака. Јасан доказ тога је чињеница да Американци и Европљани пружају подршку не централној влади, већ курдским регионима, који теже стварању независне државе. Та политика САД, усмерена на распад земље, угорожава не само Ирак, већ и све земље Блиског Истока.
Повлачивши снаге из разореног Ирака, Американци су почели активно спровођење у живот технологије диригованог хаоса, довевши на власт псеудодемократске владе у Тунису, Египту, Либији, Јемену. Ради својих искључиво егоистичких циљева САД су промениле унутарполитичку конфигурацију више од 15 арапских држава, док су Сирију бацили у пуновредан грађански рат.
Трагични апогеј дволичне политике Вашингтона на Истоку је недавно снимљено погубљење америчког новинара Џејмса Фоулија. Терористи су ставили на знање да се на такав начин свете Вашингтону за учешће у ирачким догађајима. Грађанина САД су убили екстремисти, које је Вашингтон финансирао ради успостављања америчког реда на Истоку.
Постоји шпанска пословица: Гајите гавране, те ће вам они искљувати очи.