„Марш на Дрину” на Црвеном тргу
Међународни фестивал „Спаска кула“
Србски војни оркестар учествује на међународном фестивалу „Спаска кула“. Мислим да смо се добро спремили и да је руски генерал, главни диригент задовољан нашим извођењем руских композиција,. - рекао је капетан Дејан Ђорђевић, диригент војног оркестра Ниш.
У Москви се од 30.августа до 7.септембра, одржава међународни фестивал војних оркестара „Спаска кула“. На фестивалу учествује око 1500 музичара, као и плесача, акробата и мајстора борилачких вештина.
Осим војних оркестара Руске Федерације и Републике Србије, наступају и ансамбли из Јерменије, Бугарске, Грчке, Ирске, Италије, Казахстана, Кине, Мексика, Турске и Швајцарске. Војни оркестар Ниш из састава Копнене војске, под диригентском палицом капетана Дејана Ђорђевића, по први пут учествује на овом фестивалу.
Србски војни оркестар, који броји 23 члана, стигао је у Москву два дана пред почетак фестивала и одмах учествовао у генералној проби. О току пробе за „Глас Русије“ говори капетан Ђорђевић, диригент оркестра:
- На генералној проби су се углавном дотеривали неки детаљи. Руски оркестри знају како то треба да изгледа. Вероватно је проба била потребнија оркестрима и националним групама који долазе из иностранства, како би чланови схватили кад и са које стране треба да уђу, затим како се излази. Постоји и део деобе оркестара. За нас је и проба представљала одређено искуство.
Нишки војни оркестар, током трајања фестивала свакодневно изводи композицију „Марш на Дрину”, композитора и првог војног диригента-капелника Станислава Биничког. По аплаузима је јасно да се публици свиђа и извођење композиција „Александар Први”, композитора Фрање Покорног и „Милан Обреновић“, композитора Даворина Јенка. Капетан Ђорђевић коментарише програм који су припремили за фестивал:
- Имали смо наш, већ уходан програм који иначе изводимо. Поред њега, добили смо од организатора и задате композиције, што је уобичајено за сваки фестивал. Чим смо добили ноте, приступили смо увежбавању композиција. Мислим да смо се добро спремили и да је руски генерал Халилов, главни диригент задовољан нашим извођењем руских композиција.
Војни музичар мора да буде спреман на све временске услове, да по потреби дуго стоји, али и да корача и уз то свира на свом инструменту. Како у Србији не постоје специјазоване војно-музичке школе, питамо капетана Ђорђевића, који је и сам од цивилног постао војни музичар, како изгледа обука једног члана војног оркестра?
- Одмах се нови музичар „баци у ватру“ и почне да учи, да кажемо, занат. „Занат“ подразумева и протокол који изискује одређене радње, које понекад личе једна да другу, али има ту доста тога што се мора разликовати. Стога, рад, рад и само рад....
Осим нишког војног оркестра, у оквиру српске војске делују још и Репрезентативни оркестар гарде, као и Уметнички ансамбл Бинички. Начелник војног оркестра Ниш, мајор Душан Милосављевић жали што његов оркестар броји свега 23 члана и сматра да је овакав један музички састав „добар апарат за представљање државе у иностранству“. Мајор Милосављевић додаје:
- У оној великој Југославији, у скоро сваком граду је постојао војни оркестар. Чак у мањим градовима, постојали су мањи, забавни састави. Сви главни градови, мањи градови, па рецимо и Битољ је имао добар оркестар. Онда, са смањењем територије и финансијских средстава спали смо на само један класични, протоколарни оркестар.
Србски оркестар је након јучерашњег наступа у оквиру главног програма, био позван и на пријем код руског генерала Халилова, главног војног диригента РФ. И ову, мање званичну прилику, наш оркестар је искористио да покаже своје умеће- званице пријема су уживале уз звуке темпераментних србских кола. Пуковник Звонко Стојковић- шеф српске делегације, додаје да ће наш оркестар данас свирати за јавност надомак Црвеног трга, а да их већ сутра очекује и званична посета Кремљу.
Организатори фестивала су се потрудили да свим учесницима покажу Москву на најбољи могући начин. Тако је наш оркестар имао прилику да обиђе престоницу РФ са стручним водичем. За крај, чућемо речи диригента капетана Ђорђевића, које вероватно најбоље илуструју искуство стечено наовом фестивалу:
- У целини ово за нас свакако представља велико искуство- и за мене као диригента, а сигуран сам и за сваког музичара појединачно. Мислим да је поред фестивала и сам град оставио импресиван утисак на све нас. Требаће много времена да се сви утисци слегну...
Јована Вукотић,