Пад цена нафте повезан са напредовањем ИД

20-10-2014 09:55:17 | | Глас Русије, фото: AP/Militant video/ vostok.rs |


Последњих неколико месеци светске цене нафте константно падају и већ су достигле минимум за последњих неколико година. Неки аналитичари сматрају да та тенденција може бити у вези са напредовањем организације Исламска држава у Сирији и Ираку. У емисији RT „Ризични капитал“, извршни директор VS Advisors Патрик Јанг је објаснио како дејства екстремне организације утичу на цену нафте.

Радикална организација Исламска држава, која покушава да успостави контролу над територијом Сирије и Ирака, заједно са другим факторима, утиче на цену нафте. Такво мишљење је у емисији RT „Ризични капитал“, изнео извршни директор VS Advisors Патрик Јанг.

„Ја мислим да цена нафте сада зависи од многих фактора. Овде, наравно, своју улогу има и Исламска држава. У њихове руке свакодневно доспе огромна количина нафте: од 60-70 хиљада барела. Ако, чак ту количину помножимо са $80 за барел, испада да они добијају огромну суму новца“, рекао је експерт.

„Они покушавају да од тога извуку корист, улажући у привреду, преко непоштених турских посредника. Њихова нафта се појављује на црном тржишту, тамо се „пере“ и на крају крајева, стиже до купаца широм света. Због тога имамо следећу ситуацију: цена нафте намерно обара или држи под контролом заинтересована група лица, која на тај начин покушава да истисне ИД“, истакао је Јанг.

Ситуација на Блиском истоку

Сунитска организација Исламска држава је постала позната у лето 2014. године, када је у току изненадног јуриша заузела значајне територије у Ираку и истерала са њих владину војску. 29. јуна радикали су објавили о формирању халифата од град Алепо, на северу Сирије, до провинције Дијала, на истоку Ирака. За халифа је именован лидер терориста Абдула Ибрахим ас Самараи, познатији као Абу Бакр ал Багдади. После проглашења халифата, који није признала ни једна држава, организација, која је раније била позната под називом Исламска држава Ирака и Леванта, се одрекла географског дела свог назива.

Према информацијама арапских медија, ИД сада контролише око трећине територије Сирије. Аналитичари феномен ИД називају „другим рођењем Ал Каиде“. Ипак, они тврде да је ИД много опаснија, јер дејствује у центру Блиског истока, где се налазе огромне залихе нафте и гаса, а не негде на периферији.

Тежећи да себи обезбеде подршку на територијама које контролишу, екстремисти покушавају да организују снабдевање и привредни живот градова, обнављају разрушену инфраструктуру. Имитирајући власт, они дају плате службеницима и помоћ незапосленима, наплаћују порез. Терористи добијају плату $700 месечно. Они, као и Талибани, покушавају да успоставе средњевековне обичаје и начин живота.