Аустријске новине: Кијев се нада да ће уз помоћ спонзора Мајдана изаћи из кризе
Кијевски тајкуни, који су стигли на власт захваљујући подршци Запада, не желе да троше средства на стабилизацију земље и опет моле финансијску помоћ од својих добротвора, пише Contra Magazin.
$30 милијарди, које је обећао Запад, очигледно, није довољно кијевској влади да спаси земљу од економске катастрофе, сматрају аутори издања.
„Коме је то од користи, он мора и да плати. Изгледа да је то мото у владиним круговима Украјине“, пише аутор аустријског Contra Magazin Марко Мајер. Његово мишљење преноси ИноТВ.
Мајдан и освајање власти са стране прозападним националистичким режимом се догодио за рачун Запада, тврди новинар. „Само су САД уложиле око $5 милијарди у политички преврат, а Европљани су помогли преко својих, наводно, невладиних организација“.
Земља је све ближа економском колапсу, који је изазван тежњом југоисточних области Украјине да се отцепе и грађанским ратом. Све то води ка краху државног финансијског система, смата Марко Мајер.
Ипак, тајкуни, који се сада налазе на власти са благословом Запада, и лије се богатство мери милијардама долара, не желе да троше своја средства на стабилизацију стања у земљи, истиче аутор.
Сада Запад мора да покаже љубазност и преузме нове трошкове, како би се спречио дефинитивни економски и финансијски крах Украјине. „А то ће много скупо да кошта“, тврди Contra Magazin.
Економски слабој Украјини, према изјавама министра спољних послова Павла Климкина, је неопходна много већа финансијска помоћ, од обећаних $30 милијарди са Запада.
„Ми сада очекујемо смањење бруто националног производа за 7-8%. Ја сматрам да су наше потребе за додатним финансирањем много веће“, саопштио еј Климкин. У југоисточним крајевима Украјине, који су под контролом устаника, и који се пре доносили земљи седмину укупног прихода, производња је заустављена, пише Мар Мајер.
Према речима Климкина, „Немци имају велику улогу у пружању помоћи“, преноси аустријско издање. „Нама је неопходна немачка подршка у имплементацији европских стандарда управљања, у развоју савременог пореског система, у борби с корупцијом.
Искуство интеграције бивше Источне Немачке би нам могло помоћи. На пример, приликом обнављања органа управљања и правосудних органа“, рекао је Климкин.
Осим тога, Климкин је потврдио „утопијски“, према мишљењу аутора чланка, циљ садашњег украјинског руководства да земља у наредних десет година постане чланица Европске уније. „Ако ми урадимо наш „домаћи задатак“, онда ћемо моћи да 2020. године аплицирамо на чланство у ЕУ,а неколико година касније и да постанемо члан ЕУ“, изјавио је министар спољних послова Украјине.
Шеф комитета за међународне послове Државне думе РФ Алексеј Пушков је раније прокоментарисао изјаву украјинског МСП о томе да Кијеву није довољно $30 милијарди, које му је Запад обећао. Пушков је изјавио да тај новац још није издвојен. „Јацењук је време да спрема оставку. Зид га неће спасити“, додао је он на свом Твитеру.
Ради се о пројекту „Зид“, који подразумева изградњу зида и других објеката на граници са Русијом: ровова, редова жице итд. Јацењук је раније признао да рачуна на убрзану интеграцију са ЕУ у случају изградње такве препреке.
Незадовољство становништва
Како је раније саопштио канал Euronews, и обични грађани почињу да изражавају незадовољство поводом финансијске политике владе: због пада курса гривне и раста цена енергије, нагло су скочиле цене хране, тако да су многи грађани принуђени да прелазе на јефтиније и мање квалитетне производе.
Украјинска привреда, заборављена од инвеститора и парализована ратом на истоку земље, је добила озбиљан ударац. Ова година је најгора од кризне 2009. године, када је БДП земље пао за 15%. Од јула прошле године до јула ове године, украјинска привреда је пала за 9,5%, а индустријска производња за 21,4%; гривна је од почетка године изгубила 38% своје вредности у односу на долар. Последње прогнозе ММФ не доносе оптимизам: раст привреде неће почети пре 2016. године.
Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут