Елитне руске војне снаге стигле у Србију да подигну ниво безбедности

09-11-2014 12:16:08 | | Глас Русије, фото: RIA Novosti/Anton Denisov Након што је ср |


Након што је србска јавност недавно имала прилику да уживо види и бурним аплаузима одобравања поздрави врховног команданта руских оружаних снага Владимира Путина, који је из свечане ложе у Београду посматрао војну параду Војске Србије и врхунских пилота из руске авијационе групе „Стрижи“, дошао је ред на још један догађај који се с правом може сматрати историјским, с обзиром да су у Србију стигле руске елитне ваздушно-десантне снаге да би по први пут Срби и Руси увежбавали заједничка дејства, на сву срећу, у мирнодопским условима.

Дакле, после бројних ватрених крштења у целом низу ратова кроз историју, укључујући и два светска, у којима се калила међусобна сарадња у најтежим могућим условима, очигледно је дошао тренутак да се компатибилност две савезничке војске проверава и у доба мира, у оквиру војних вежби које су назване „Срем-2014“, а којима је сврха да се на полигону Никинци код Руме унапреди способност заједничке борбе против тероризма, ради чега је на војни аеродром у Батајници слетело шест транспортних авиона „Иљушин“ са борбеним возилима и падобранцима из Туле.

Иначе, да би стекли прави увид у елитистички карактер поменутих руских ваздушно-десантних снага које су дошле у Србију, ваљало би да се подсетимо да се ради управо о оној врсти командоса који су извели спектакуларно заузимање приштинског аеродрома у освит зоре 12. маја 1999. године, што је по сведочењу западних извора тада изазвало хаос у НАТО савезу и панику у редовима ОВК, с обзиром да су по сећању команданта батаљона Сергеја Павлова, НАТО тенкови покушали да пробију руске барикаде око аеродрома, али су одустали када су видели специјалце са лансерима ракета у рукама, а затим је пропао и хеликоптерски десант НАТО пакта на писту јер су их у томе спречили руски транспортери, што се све на крају завршило познатим одбијањем британског генерала да изврши наређење и настави напад на руске браниоце аеродрома у Приштини, и то са сада већ историјском реченицом: „Не пада ми на памет да започнем Трећи светски рат“.

И мада у Јељциново време припадници ваздушно-десантних снага Русије нису добили заслужено признање за своју пожртвованост, ипак се све променило са појавом Путина, који је накнадно поделио 300 одликовања за тај њихов подвиг. Стога, када србска јавност буде била у прилици да види прве снимке са заједничке војне вежбе под називом „Срем 2014“, са учешћем преко сто падобранаца из руских ваздушно-десантних снага, онда ће несумњиво многи да се присете да се ради баш о наследницима малопре поменутих „десантника“, а то је репутација која представља више него довољан разлог да се њихов боравак у Србији посматра са повећаним интересовањем.

Напослетку, да се још једном вратимо на речи бившег команданта руског батаљона, који је овако описао тренутке када су по цену живота бранили приштински аеродром: „Ниједног тренутка се нисмо уплашили. Знали смо да иза нас стоје два велика народа: Руси и Срби, и да морамо да бранимо њихову част, ако треба и до смрти“, објаснио је пуковник Сергеј Павлов те драматичне догађаје од пре 15 година, па стога не би требало сумњати у то да је своју способност и животну филозофију пренео и на данашње припаднике тих истих ваздушно-десантних снага војске Русије који учествују на актуелним заједничким вежбама у Срему. И утолико више је оправдана претпоставка да ће они имати шта да поделе са србским колегама.

Ратко Паић,