Шеф УНЕСКО-а упоредила екстремисте «Исламске државе» с нацистима
Такозвана културна чистка, коју спроводе екстремисти Исламске државе (ИД) на северу Ирака, води бојазни да читаве културе, које су се налазиле код колевке човечанства, налазе се у највећој опасности у историји, - изјавила је директор УНЕСКО-а Ирина Бокова, коју цитира The Christian Science Monitor.
Њихови методи могу да се упореде с методима нациста: или нешто одговара њиховим религиозним и политичким убеђењима, или оно мора да нестане. Ништа слично не могу да наведем у савременој историји, каже шеф УНЕСКО-а.
Према речима Ирине Бокове, УНЕСКО и Интерпол предузимају заједничке мере да би зауставили трговину прокријумчареним артефактима древних цивилизација, која служи ИД извором финансирања борних акција.
Када су екстремисти ИД заузели већину територије Северног Ирака, више од милиона становника је напустило своје куће. Многи од њих су представници религиозних мањина, који су живели у насељима, где је њихова вера била очувана од прастарог доба. Поред уништавања људи и оштећења историјсикх светиња уништава се и нематеријална културна баштина древних хришћанских група као што су језиди.
- То је начин уништавања народа. Лишавајући их културе, лишавају их историје, јер су такве акције сличне геноциду. Поред физичког уништавања они теже да униште меморију тих народа, каже Ирина Бокова.
Биле су срушене у најмању руку две цркве у Мосулу, неколико шиитских светиња и храм језида - за сада ни ирачки чиновници, ни међународне организације не успевају да дођу до тачнијих података. Још је гора ситуација у Сирији. Џихадисти ИД исповедају екстремалну верзију вере салафита, у складу са којом се све светиње сваке вере сматрају објектима идолопоклонства.
Генерални директор УНЕСКО је подсетила на рушење пре две недеље маузолеја Имама Дура у провинцији Салах-ед-Дин, као и о рушењима у древном граду Нимруд у Месопотамији, познатом као библијски град Калах, где су оштећени барељефи једног старог храма од непроцењиве вредности.
Према неким подацима, ИД добије од трговине опљачканих старина више од 200 млн долара годишње. Генерални директор УНЕСКО-а сматра да реална цифра може да буде и већа.