Виталиј Чуркин, Високом представнику: Уместо критика на рачун Републике Српске обратите пажњу на терористе

13-11-2014 12:33:56 | | Глас Русије/ vostok.rs |


Валентин Инцко, Високи предстаник у БиХ је поново на седници СБ УН изнео низ паушалних, једностраних и неоправданих оптужби на рачун Републике Српске. Како је рекао, највећи су проблеми проузроковани наводном опструкцијом и неефикасношћу на различитим нивоима власти, заговарањем отцепљења, те да би требало радити на унитаризацији БиХ, алудирајући на Републику Српску.

Насупрот његовим речима, вероватно је заборавио да је његова организација и ЕУ забранила велики број надлежности свих нивоа власти, као и да је подривала процес имплентације Дејтонског мировног уговора, као и што је радила на забрани имплементације истог тог Мировног уговора, а поготово то што су исти ти војници НАТО-а задужени за исту ту "имплементацију" под окриљем "европских интеграција" премлаћивали и убијали становништво Републике Српске, а што је још већи апсурд, за правосудне органе су ти исти џелати и дан данас недодирљиви.

"Прогрес према ЕУ и НАТО треба да буде деблокиран и у вези с тим подржавам иницијавиту Велике Британије и Немачке", рекао је он.

Занимљиво је да је поменуо и да је веома важно војно присуство у БиХ јер то, по његовим речима, омогућава ОХР-у да врши свој мандат и улива поверење грађана, а поменуо је и ангажованост Оружаних снага БиХ у НАТО мисијама, које по њему уливају "просперитет и интеграције".

Русија је одбила да подржи продужење мировне мисије у БиХ и уздржала се од гласања. Виталиј Чуркин је рекао да је био уздржан зато што нису узете у обзир његове примедбе на текст резолуције у коме се подржава интеграција земље у евроатлантски оквир, те да ли ће земља ићи ка ЕУ треба да одлучи народ, а не да то буде део мировног оквира.

Русија је и овај пут подржала ставове Републике Српске. Руски амбасадор у УН Виталиј
Чуркин оценио је да би приоритет међународне заједнице требали бити напори да се подстакне дијалог унутар БиХ.

- Предлажемо члановима Савета безбедности да размотре извештај који је Република Србска упутила генералном секретару и Савету безбедности у којем је сасвим јасно видљива опредељеност Срба из БиХ за међународно право и Дејтонски мировни спроразум и да би уместо стандардног критицизма Републике Српске пажњу требало обратити на претњу радикалног ислама, навео је Виталиј Чуркин.

У 12. извештају Републике Српске Савету безбедности УН је наведено да би међународна заједница требала да одбије деструктивно уплитање Високог представника.

"Како већина у међународној заједници данас признаје, присвојена овлашћења Канцеларије високог представника у погледу наметања закона, смене изабраних функционера и кажњавања појединаца без дужног процеса су незаконита и подривају политички развој БиХ", наводи се у документу Републике Српске.

"Савет безбедности УН и остали чланови међународне заједнице треба да одбију деструктивно уплитање високог представника у управљање БиХ. Посебно, треба да осуде Инцкову праксу саботирања осетљивих компромиса који су нужни за решавање дугогодишњх спорова и даље кретање БиХ", истиче се у извештају.

"ОХР и даље оправдава своје раније поступке и поново прети новим вансудским кажњавањем лица на основу будућих одлука уколико се ОХР-у тако прохтије", упозорава Република Србска у 12. Извештају савету безбедности УН.

Председник Одбора за безбедност Републике Српске, Ненад Стевандић, се слаже са ставом представника РФ у СБ УН, Виталијем Чуркином:

- Мој став је веома сличан ставу господина Чуркина. Оно што је жалосно, је да високи представници у БиХ од времена када су овде ведрили и облачили, то су све изгубили. Сада користе Републику Српску као неког преко кога би се требали препуцавати са Русијом. Ми у томе не треба да учествујемо. Ако имају шта да расправе са Русијом, нека расправе директно, а не преко наших леђа. Очигледно је и да имају недостатак аргумената и храбрости на ту врсту расправе, па онда ми требамо да послужимо за расправу у тим геополитичким сукобима. ОХР је свој смисао изгубио одавно. Оно што су они радили није било посвећено животу и економији, и нису се бавили превенцијом криминала и корупциојом, већ су само смењивали људе који нису по њиховом политичком курсу. Сада исто то раде, злоупотребљавају све могуће инструменте који су им на располагању, мада на сву срећу, тих инструмената имају све мање и веома брзо ће да оду.

Наша судбина зависи како се ми договоримо унутар земље, да направимо неку равнотежу између жеља за отцепљењем и жеља за унитаризацијом и да ту градимо систем који је добар и са Западом и са Русијом, а који никога не угрожава.

Понављам, не треба дозволити да се било ко преко наших леђа препуцава, а поготово не са Русијом.

Инцко да је имао памети да нешто паметно направи, могао је. Очигледно је да није хтио или није смео. Он се бави потпуно периферним стварима од функције високог представника. Високи представник треба да регулише провођење Дејтонског споразума и да инсистира на њему, а он се бави његовим изменама и политичким маневрисањем у служби оних који су га поставили. Осим овога, они нас позивају на поштовање истог тог Дејтонског споразума, а уствари они га крше, и никоме се за то не правдају. Десило се то да Русија више не ћути, те је активан учесник у међународним односима, па се у складу са тим, преко наших леђа покушавају равнати са Русијом, што је за нас неприхватљиво.

Војно-политички аналитичар Гостимир Поповић је нагласио пристрасност и непристојност Високог представника:

- Када говоримо о наступима "високог" и оних око "високог" у Савету безбедности, понавља се стара прича о томе да су пристрасни и да не дају реалне оцене, него дају оцене које би они желели и које неко други нареди, и чак се не стиде да такве извештаје представе у СБ УН. На сву срећу и уз сагласност и сарадњу Русије, већ дванаести пут Република Србска шаље свој извештај, и неко га и прочита. Већ неколико година представник Руске Федерације у СБ УН једноставно говори да извештаји требају бити реални и да је веома добро да се прочитају и извештаји Републике Српске, а што ови под патронатом САД, наравно, врло тешко хоће да ураде. Неки од њих то и прочитају, али неће да схвате шта је ту написано.

Дакле, Високи представник је и даље врло пристрасан, веома непристојан, говори неистине, те у том смислу покушава да поново изврши притисак на Републику Српску. Институција "високог" и око њега би коначно требали да оду, али не само да оду, него и да одговарају.

Активности Руске Федерације и Кине у СБ УН су веома позитивне, посебно Руске Федерације, која јасно стоји на правцу истине и поштовања, те у том смислу захтева од свих да се тако понашају. Русија се једноставно не либи да изнесе истините податке у било које време. Такав је био и овај, претходни, а сигурам сам и будући иступи руског представника Виталија Чуркина.

Интересантно је то да је Чуркин поручио Инцку да се више не бави Србима него терористима.

- Наравно да је Чуркин на један врло префињен начин саопштио Високом представнику да оно што он ради уопште не спада у оквире његовог посла, а исто тако да би могао мало да се позабави Федерацијом БиХ у којој имамо базе за одређене терористичке активности, од регрутовања па до директних активности. Према томе, веома је значајно да је представник РФ јасно рекао да је више доста, и превише, да се баве Србима, и да такав однос имају према њима, него да има много озбиљнијих проблема угрожавања безбедности у савременом свету.

Вања Савићевић


http://serbian.ruvr.ru/2014_11_13/Vitalij-CHurkin-Visokom-predstavniku-Umesto-kritika-na-rachun-Republike-Srpske-obratite-pazhnju-na-teroriste-6412/