Живот на Криму после референдума
„Видим да се на италијанској телевизији многе ствари једноставно прећуткују. Овде има толико лажи о Криму и граду од федералног значаја Севастопољу!“ - ове речи су преузете из писма једног од наших слушалаца по имену Алекс. С једне стране, пише он, људи се радују повратку кући, са друге полуострво преживљава тежак прелазни период. Како у ствари стоје ствари на Криму након што је тамо 16. марта био одржан референдум о самоопредељењу?
Како бисмо се мало разабрали у томе шта се сада дешава на полуострву, обратили смо се Алексу Мартинелију, момку који је пола Италијан, пола Рус и који живи у Севастопољу.
Реци, када си допутовао на Крим?
- Први пут, то је било пре десет година, када је Крим још био у саставу Украјине. Веома добро памтим то време: цене су биле врло ниске, и осећао сам се као богаташ. После референдума хтео сам да се вратим на Крим и у априлу сам тамо провео месец дана. Затим сам на извесно време отпутовао у Италију, али убрзо сам се вратио овде и од 5. септембра стално живим овде.
Севастопољ је историјски руски град, који је проценат руског становништва сада овде?
- Опште је познато да тренуто Руси у Севастопољу чине 95% становништва. Без обзира на неке негативн епромене које су се десиле овде, људи су врло срећни. Они верују да ће на крају крајева све бити добро. Истина, сада видим више срећних људи. Севастопољ је град-херој, мештани су видели много тешкоћа у свом животу.
Како се живи у Севастопољу после референдума? Какво је расположење људи, њихових пријатеља и суседа?
- Неки су расположени само оптмистички, други не. Они који су се раније бавили бизнисом, поштовали украјинске законе, сада су се нашли у врло тешком положају. Као што се зна, Украјина је врло корумпирана земља, неки моји пријатељи су имали овде свој бизнис на Криму, могли су да не плаћају порезе, али сада им је лоше, зато што су почели да важе руски закони. Не прође ни дан да се не затворе предузећа. Када прођеш улицом видиш много заворених пицерија и продавница. Многи одлазе у Украјину да наставе бизнис.
Пензионери и државни службеници, напротив, почели су да живе боље, зато што је држава увећала плате и пензије. Колико схватам, сада је најозбиљнији проблем стамбени: заиста, овде кошта 300, 400 евра месечно да се изнајми мали стан. При томе, просечна месечна плата грађанина севастопоља износи 150-200 евра. Зар се може од тих пара изнајмити стан?
- Наравно да не.
А после референдума цене су вероватно још више скочиле?
- Још како! Када је Крим био у саставу Украјине, стан је могао да се изнајми за максимално сто евра месечно. А сада за читавих 300 евра.
Шта ти мислиш о томе што су писале и пишу италијанске новине о Криму и рефрендуму?
- У последње време просто ништа не видим о Криму у италијанској штампи. Па и у радијским и телевизијским емисијама ништа о томе не говоре. Моји пријатељи Италијани питају како овде живимо под окупацијом. На Западу људи су просто уверени да нас је окупирала Русија.
А у ствари?
- Слушај, како могу Руси да окупирају Русе? Кажем да Руси не могу да окупирају сами себе. Севастопољ је увек био руски, чак када је још био у саставу Украјине. Ов де су биле украјинске школе, али људи нису хтели да уче украјински. Имам овде много руских пријатеља који су одрасли у Севастопољу и нико не говори украјински, па и не разуме га.
Да ли имаш неке статистичке податке о томе колико људи говори руски?
- Мислим да 99% мештана говори искључиво руски. Знам само једног човека који говори украјински, али он није из Севастопоља.
Ти би хтео нешто да додаш?
- Без обзира на све, ја верујем у нашу добру будућност са грађанима Севастопоља. Надам се да ће временом Крим ипак признати Запад.
Желим да кажем следеће: на Криму је дивно живети: овде ј еморе, мног сунца. Позивам Италијане на Крим да виде све својим очима. Сами ћете видети да никакве окупације овде нема, али постоје само привремене тешкоће, које ће пре или касније бити решене. Једном речи, позивам све Италијане на Крим!
Татјана Санти,