НАТО – извештај о другачијем Авганистану?
Као што је руска страна раније позивала, стручњаци НАТО су напокон Савету безбедности УН поднели завршни реферат о резултатима мисије Међународних снага за безбедносну помоћ у Авганистану – ISAF, која је трајала 13 година.
Војска коалиције је деловала, као што је познато, под покровитељством алијансе. Јасно је да се пре свега наглашавају постигнути успеси, по оцени руководства блока. Међутим, како је изјавио стални представник Русије при УН Виталиј Чуркин у току разматрања достављеног документа, он не одражава стварну ситуацију у земљи и у њему се заобилазе кључни проблеми Авганистана.
Снаге ISAF су делимично испуниле свој мандат, укључујући и свеобухватну подршку, коју је њихова војска пружала авганистанским институцијама за безбедност, - каже се у реферату, између осталог. – Сад Авганистан има озбиљну основу за изградњу безбедне будућности.“ По речима аутора документа, представници међународног контингента су се бавили припремом и обуком јединица националне војске и полиције, њиховом логистичком подршком за јачање потенцијала, пружали су помоћ у осигурању цивилне контроле над авганистанским снагама безбедности, развоју њихове способности да делују у складу с владавином закона и поштовањем људских права, као и у борби против трговине дрогом.
Ни генерални секретар алијансе Јенс Столтенберг није био шкрт кад су у питању китњасте фразе, говорећи на састанку који је ових дана одржан у седишту НАТО с бившим и садашњим представницима команди националних контингената ISAF. По његовим речима, снаге „највеће коалиције за мир и стабилност у историји“ успешно су анулирале „тиху луку“ светског тероризма, учиниле су Авганистан јачим, а живот сопствених народа безбеднијим. Правде ради треба истаћи да се у извештају НАТО признаје да су потребни даљи напори за стварање „стабилних и потпуно самосталних“, по речима документа, снага националне безбедности, за усавршавње система њихове техничке опремљености и финансијског управљања.
Истовремено, стални представник РФ при УН Виталиј Чуркин је приликом разматрања реферата истакао прилично оштре критичке примедбе. По његовим речима, у документу „уопште нема“, на пример, анализе стања ствари у области безбедности, што је представљало основу мандата. Приликом читања извештаја, по речима Чуркина, може се стећи утисак да је мандат потпуно испуњен и да су главни проблеми решени. Али, ево само једне цифре коју је навео стални представник РФ при УН: број цивилних лица и запослених у авганистанској војсци и полицији, које су од почетка године усмртили терористи у Авганистану, 20 одсто је већи од сличног показатеља за претходну годину.
Још један суштински пропуст, како је истакао руски дипломата, - представља прећуткивање ситуације у вези с производњом дроге и трговином наркотицима у Авганистану. Овај проблем још увек није решен. По Чуркиновим подацима, површина на којој је засађен опијумски мак на Хиндукушу повећана је за 7 процената, просечни показатељи његове летине су повећани за 9 процената, а у јужним крајевима чак 27.
Ипак, данас, сумирајући 13-годишњи боравак снага коалиције на Хиндукушу стручњаци пре свега говоре о људским губицима. А они су међу војним лицима у снагама ISAF по извештају НАТО износили 2.729 погинулих и скоро 32.000 рањених. У реферату нису урачунати губици међу учесницима у америчко-британској операцији „Несакрушива слобода“ (Enduring Freedom) којом је и започео упад западне војске у Авганистан у септембру 2001. године. Узимајући и њих у обзир, укупан број погинулих чини око 3.500 људи. Међутим, док су губици војника на бојном пољу неизбежни, жртве међу мирним становништвом по различитим рачуницама варирају од 20.000 до 40.000 људи.
САД, које су 2001. године објавиле рат светском тероризму оставиле су у песку и планинама Хиндукуша 2.210 војника. Како је на веб-сајту немачког Федералног центра за политичко образовање bpb.de закључио доктор Ханс-Георг Ерхарт (Dr. Hans-George Erhart) са Хамбуршког института за истраживање проблема света и безбедности, „данас се може констатовати да је концепција државне изградње у Авганистану с ослањањем на војну силу доживела крах“. Руководилац Центра за војно прогнозирање Анатолиј Циганок је скренуо пажњу „Гласу Русије“ на двоструку политику САД на Хиндукушу:
- Они су се у последње време у извесној мери борили против Талибана. А онда су почели да кокетирају с терористима и да кокетирају с наркодилерима. Објашњење је једноставно. Имали су главни проблем – да изведу своју војску из Авганистана. И зато је реферат НАТО врло лукав. Не можемо рећи да одражава стварну ситуацију.
Читалац је на форуму швајцарског „Neue Zrcher Zeitung“ приметио: „Док је Запад још увек покушао да учини нешто на добробит земље која за то није желела да зна, ситуација у свету се променила за 180 степени. О извозу демократије више не може бити ни речи.“
Очигледно, томе нема шта да се дода.
Олег Севергин,