Кинески аналитичар: неће бити економског колапса у Русији

11-01-2015 11:15:24 | | Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs |


Најозбиљнији пад у руској економији за последњих пет година је већ очигледан, може бити забележено даље погоршање ситуације, али до колапса неће доћи, тврди директор Института за светску економију при Кинеском институту за савремене међународне односе Чен Фењјин, чије коментаре објављује сајт званичног листа „Женмин Жибао“ позивајући се на економско издање „Чжуго цзинцзи“.

Чен Фењјин је убеђена да се садашња ситуација у Русији разликује од стања из 1998. или 2008. године. Економске потешкоће РФ су пре свега изазване спољним факторима, финансијска и економска ситуација у земљи је још увек стабилна. Осим тога, Русија је постигла одређене резултате у борби против корупције у току последњих неколико година.

Уједно, РФ може да рачуна на помоћ КНР. Још увек није активиран споразум о валутном свопу између Кине и Русије у износу од 150 милијарди јуана (1,5 билиона рубаља).

„Потребно је да земља која има потребу то истакне, па ће споразум о валутном свопу ступити на снагу. И ако Русија истакне овакав захтев кинеска страна ће сигурно позитивно реаговати. Ако споразум буде активиран, једна уговорна страна ће у складу са споразумом, вршити обрачуне по текућем девизном курсу, затим до одређеног рока земљи која има потребу за тим треба исплатити средства и обрачунати камату. Кина неће трпети никакве губитке. С друге стране, КНР може стећи искуство захваљујући оваквој сарадњи. Кина је до сада потписала већ 28 споразума о валутним своповима, али ниједан од њих још увек није ступио на снагу,“ – рекла је Чен Фењјин.

Економиста је убеђена да пад цена нафте неће утицати на руско-кинески нафтни посао. Напротив, настала ситуација ће омогућити ширење простора за сарадњу, пошто ће у наредне две године руска економија још увек наилазити на одређене потешкоће, земљи ће бити потребно привлачење капитала ради освајања и експлоатације енергетских ресурса на Далеком истоку.

Односи сарадње на бази међусобних интереса ће погодовати јачању билатералних односа у свеобухватној стратешкој сарадњи и партнерству, а такође ће ићи у прилог сарадњи двеју држава у међународној економији, убеђена је кинески економиста.