Данас почиње „Кустендорф”

21-01-2015 09:28:01 | | politika.rs/ vostok.rs |

Осми фестивал вечерас у Дрвенграду отвара министар културе Иван Тасовац, а међу славним гостима су браћа Михалков–Кончаловски, Алфонсо Куарон и Бертран Таверније


У Дрвенграду, на Мећавнику, вечерас почиње осми „Кустендорф” фестивал, међународна филмска и музичка манифестација коју је недавно жири часописа „Мувимејкер” сврстао на листу 25 најбољих светских фестивала.

Осмо издање овог некомерцијалног фестивала, који његов оснивач и уметнички директор Емир Кустурица од почетка води не одустајући од идеје да промовише и афирмише младе филмске таленте Србије и целог света, свечано ће прогласити отвореним министар Иван Тасовац. Министарство културе и информисања Републике Србије покровитељ је фестивала уз Мећавник град и ТНСО (организатор је „Раста интернационал”). Познато је, „Кустендорф” не живи од реклама или продаје карата. Карте за његове филмске програме су бесплатне.

Овогодишњи планински филмски празник, ту велику школу светског филма, увеличаће својим присуством великани филма попут Никите Михалкова и његовог брата Андреја Кончаловског, Алфонса Куарона и Бертрана Тавернијеа. Њима су посвећени специјални програми и ретроспективе, али ће они у Дрвенграду боравити у још једној важној мисији – у функцији активних професора, који ће пред студентима из целог света одржати своје мајсторске радионице.

Овим звучним именима придружују се и Аманда Невил (председница Британског филмског института), Алекс Гарсија (мексичко-амерички продуцент који стоји иза омнибуса „Разговори са боговима”) и славна француска продуценткиња Клоди Осар (радила је са Кустурицом „Аризона дрим”). Њих троје биће и чланови жирија за доделу „Златног”, „Сребрног” и „Бронзаног јајета” најбољим студентским филмовима. Ти филмови и чине главни кустендорфски такмичарски програм, чији је селектор већ годинама Дуња Кустурица. Она је ове године за такмичење одабрала 17 филмова из Чешке, Словачке, Холандије, Исланда, Румуније, Израела, Немачке, Белгије, Француске, Мађарске, Египта, Русије, САД, Хрватске и Србије. По традицији, ови филмови се такмиче и за награду „Винко Филач” за најбољу филмску фотографију о чему одлучују Иштван Борбаш (шведски сниматељ мађарског порекла) и Горан Воларевић (србски сниматељ). Такође, већ је постала традиција да Тјери Фремо, директор Канског фестивала, на „Кустендорфу” одржи предавање уз пројекцију рестауриране копије каквог филмског класика. Овога пута биће то филм „У ноћи” Шарла Ванела.

Један од програма посвећен је дебитантским дугометражним филмовима аутора који аутентичним изразом тек ступају у свет филма, а који су своја прва мала дела претходних година представљали управо на „Кустендорф” фестивалу. Тако ове године играним филмом „Отворени кавез” дебитује Синиша Галић, филмом „Хрчци” Гилберто Гонзалес Пењила, док ће млади србски редитељ Горан Станковић приказати документарац „У мраку”...

У музичком делу фестивала који је амерички часопис „Мувимејкер” назвао „нај кул” („јер се ту приказују дивни филмови младих аутора, а славни гости су веома приступачни”), из вечери у вече наступаће румунски дванаесточлани оркестар „Тараф де хајдукс”, Ана Поповић – србска блуз гитаристкиња која ствара у Мемфису, Аљона Бајева – руска виолисткиња, србски рок састав „Партибрејкерси”, као и молдавски трубач Адам Стинга у пратњи „Биг бенда” РТС-а.

У Дрвенграду је све спремно за почетак, а и главни домаћин, хиперактивни стваралац Емир Кустурица, стићи ће на време за свечано отварање. Из Цириха, после синоћњег концерта „Но смокинг оркестра”...

------------------------------------------------------------

Филмови о јунацима које тишти неправда

У односу на ранија издања „Кустендорф” фестивала, остварен је напредак у сваком смислу – истиче Дуња Кустурица, селекторка фестивала у Дрвенграду, и најављује да ове године у главном, такмичарском програму први пут учествују млади редитељи из Мађарске, Хрватске, Холандије и Аустрије.

У конкуренцији за награде су само два србска филма, а на критике да је на „Кустендорфу” мало наших филмова, Дуња Кустурица одговара:

– Један француски писац, који се бавио темом колонизације у северној Африци, рекао је да се уметност колонизованих народа креће између две тачке. Једна је толико подређивање Европи које води до безличности, а друга је агресиван, насилан повратак својој култури који постаје штетан и естетски илузоран. Мислим да је то проблем који прати нашу кинематографију, генерално, у последњих 10 година и више. Сматрам да се филмови које сам одабрала измичу од тог шаблона.

У овим филмовима, аутори су смели и исказују свој став, додаје селекторка:

– Заједничко одабраним филмовима јесте то што без обзира из ког дела света долазе, њихове јунаке тишти нека врста неправде. Било то у западној Европи, кроз приказ самоће или конзумације која је ултимативни израз капиталистичког света или у земљама источне Европе и оних које пролазе кроз транзицију где су се појединци нашли пред невидљивим непријатељем.

Аутори одабраних филмова биће гости „Кустендорфа”, а тако и у прилици да се сретну са оствареним ауторима којима на европским фестивалима не би имали прилике да приђу. У том неформалном сусрeту младих редитеља и прослављених аутора јесте и суштина фестивала на Дрвенграду:

– Од великих аутора млади ће свакако нешто и научити, а добра је и та демистификација великих аутора у смислу да се данас многи баве филмом из неке позе, али то није случај са нашим гостима. Дакле, поука и демистификација јесте суштина тих сусрета. То је и олакшавајући начин који може да помогне на пољу идеја и у неким случајевима и на пољу финансија ако током фестивала успоставе контакт са неким продуцентом – закључује Дуња Кустурица. И. А.

Д. Л.