Тероризам: Броба против симптома или болести?

24-01-2015 12:00:01 | | Глас Русије, фото: REUTERS/Stringer/ vostok.rs |


После терористичких аката у Паризу Европска комисија, како се саопштава, приступила је разради комплексне антитерористичке стратегије ЕУ. Она треба да буде представљена већ на пролеће ове године. У међувремену, у самим земљама ЕУ развила се дискусија поводом усвајања оштријих мера борбе против тероризма. Истина, низ изнетих иницијатива није нов.

Према речима првог заменика председника Европске комисије Франса Тимерманса, кога цитира европски Интернет-портал Еуроњуз, тренутно тече интензиван политички рад. При томе, како је рекао Тимерманс, одговор на терористичке опасности треба да буде одлучан, али истовремено одмерен и добро промишљен. Какав ће бити одговор јединствене Европе на изазове који пред њом стоје може да буде јасно већ у мају ове године. Тада антируска стратегија треба да буде представљена јавности. А поједини њени елементи ће постати предмет разматрања на самиту ЕУ, заказаном за фебруар у Бриселу.

Франсис Тимерманс, на пример, обећао је да ће Европска комисија удвостручити напоре како би постигла споразум са Саветом ЕУ и Европским парламентом о увођењу јединственог система размене инфорамција о путницима авионских летова, скраћено PNR, између држава Шенгенске зоне и свих земаља-чланица ЕУ. Јединствени систем подржао је и шеф Европског савета Доналд Туск. Са 28 различитих правила једноставно ћемо пропасти – изјавио је он. То је као пачворк прекривач, још и проређен.

У Европском парламенту за што брже увођење система PNR залаже се Европска народна партија. Предлози о томе изношени су и раније, али њихово усвајање ометала је фракција социјал-демократа, либерала и зелених. Сада је одлучено да се идеја реанимира. Авионске компаније треба да предају специјалним службама податке као што су имена путника, њихове адресе и бројеви кредитних картица. Подаци могу да се чувају до 5 година, и тим поводом се већ воде дискусије.

Али све је претекао, како тврди лист "Цицеро", италијански премијер Марио Ренци, који је предложио да се формира јединствена европска обавештајна служба. Између осталог, он није открио ништа ново – сличну идеју већ је раније износила бивши шеф европске дипломатије, баронеса Кетрин Ештон.

ЦИА за Европу? Не, доста је! – приметио је тим поводом "Цицеро". – Не, не, и опет не! Као прво, подсећа издање, француске специјалне службе уз сву своју разгранатост нису могле да спрече терористички акт у својој кући. А као друго, сматра лист, треба уклонити извор тероризма. А то је пре свега радикални ислам на Блиском Истоку који увлачи у свој коловрат младе европљане. Коначно, потребан је јединствени европски програм интеграције миграната, посебно омладине. О томе говори и војни коментатор агенције ТАСС, пуковник у пензији Виктор Литовкин.

- Против тероризма је могуће борити се када постану јасни узроци укључивања у њихове редове тих самих исламиста. А то су беда, неписменост, страшни животни услови, у којима они живе у поређењу са Европом. Када на Западу схвате да се не треба борити против последица, већ извора тероризма, тек тада ће моћи да се појаве рецепти спаса од ове чудовишне болести. И још у Европи треба да схвате да на другом полу постоји Русија, која има богато искуство борбе против тог зла. Без сарадње са њом у датој области се не може.

Између осталог, што се тиче такозване антитерористичке операције коју води кијевски режим, то, каже Литовкин, није антитерористичка, већ у суштини терористичка операција. За сада овај тероризам не излази ван граница Украјине, и сама Европа му је покровитељ. Али ако му Запад отвори своја врата, тешко да ће моћи да се гарантује мир Старог Света.

Олег Севергин,