Заседање ПССЕ: О анексијама и праву гласа
Ситуација у Украјини и овлашћења руске делегације - та питања ће бити главна на зимском заседању Парламентарне скупштине Савета Европе, која ће данас почети са радом у Стразбуру.
Раније су представници Русије били лишени права гласа. Како је изјавио Сергеј Наришкин, председник Државне думе РФ, ако парламентарци и овај пут покушају да ограниче овлашећња руској делегацији, Москва може да обустави своје чланство у овој организацији.
ПССЕ је руске представнике лишила права гласа прошле године. Тада је повод био припајање Крима Русији. Делегати из Москве су ову одлуку сматрали неоснованом и одмах напустили Стразбур.
Ипак, у складу са уставом ПССЕ, наступањем нове године, сва ограничења и забране се укидају. Тако да би на овом заседању, овлашћења руске делегације требало да буду иста као код других Европљана. Али, пред сам почетак седнице је објављено су још једну антируску резолуцију припремили посланици из Холандије. Ако делегацију из Моксве поново лише права гласа, Русија може спровести одређене мере, изјавио је Серегеј Наришкин, након што је стигао у Стразбур:
- Ми ценимо дијалог, који се води у оквиру ПССЕ и посматрамо Савет Европе и ПССЕ као нјаважнију европску организацију. Али, у случају да нас разочара гласање у вези са овлашћењима руској делегацији, ми ћемо нажалост бити приморани да обуставимо свој рад у оквиру ПССЕ на годину дана.
Више од тога, У Москви могу да размотре и потпуни излазак из организације Савет Европе. Решавање тог питања ће бити политичко и тај ризик - није само ризик за руску делегацију, већ и за Парламентарну скупштину у целини, наставио је Наришкин.
Председник скупштине Ана Брасер покушала је да умекша наступ руског колеге. Према њеним речима, мишљења страна у вези са неким питањима се не подударају- ипак, разговор ће бити настављен. Али, шеф комитета руске Државне думе за међународна питања Алексеј Пушков није толико оптимистичан. Он сматра да у вези за погоршавањем ситуације у Украјини, руској страни на предстојећој седници ПССЕ неће бити лако. Како је написао парламентарац на свом Твитер профилу - "рат је прошле недеље обновио Кијев, а Запад прети мерама Русији".
Тако да руску делегацију у ПССЕ чекају тешки преговори. На Криму је био спроведен референдум, на којем је народ гласао за припајање Русији. И ако то неко назива анексијом, исто тако се онда може рећи и да је својевремено Западна Немачка анексирала Источну. Речју, данас се поново ради о двојним стандардима. И посланик без права гласа - ако је он из Русије, онда је то по мери ПССЕ. По мери оног органа који називају "демократска савест Европе".
Игор Силецки,
Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут