"Треба волети музику. Сваку њену ноту..."

02-02-2015 01:25:40 | | Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs |


На предстојећој свечаности уручивања награда „Греми“ у Лос Анђелесу 8. фебруара, Руси ће имати за кога да навијају: у номинацији бр. 78 - "Најбољи класични инструментални соло"- представљен је 23-годишњи пијаниста из Нижњег Новгорода Данил Трифонов.

До сада су главну музичку премију у области снимања звука добијали: оперска дива Ана Нетребко, диригент Валериј Гергијев, виолиста Јуриј Башмет, виолончелиста Мстислав Ростропович. "Греми" је својевремено добио и Михаил Горбачев - када је већ био бивши председник СССР, он је снимао дечју музичку бајку Сергеја Прокофијева "Петја и вук" заједно са Билом Клинтоном - тај је снимак добио награду "Греми".

Интересантно је да је Данил Трифонов номинован за снимак који је направљен уживо током грандиозног концерта који је он одржао у Карнеги холу у Њујорку. Требало би подсетити и на програм, како би се оценило његово мајсторство: осим две тешке сонате – Листа и Скрјабина, Данил је одсвирао свих 24 прелидијума Шопена! Готово два сата соло музике- један на један са читавом салом.... А на питање како он издржава такав напор, Данил одговара кратко: "Треба волети музику- сваку њену ноту...".

!Поета клавијатуре", ".... када он свира осећа се и нежност и присуство демона....", "Таленат који плени"- са свим овим епитетима на рачун Трифонова можемо се сагласити. Заиста, и поета и демон и радосни таленат... Узлет његове каријере био је брз. Са 5 година, као и мноштво друге деце и њега су "посадили" за клавир. Није било куд, његови родитељи су професионални музичари. Истина, учили су га без фанатизма, нису га лишавали фудбала и базена. Са 8 година млади виртуоз је дебитовао са симфонијским оркестром. Сам Данл се са осмехом сећа да је током извођења 17.концерта Моцарта, њему испао млечни зуб. На срећу то се није одразило на његову музику.

Данил Трифонов је победник такмичења Чајковског у Москви и Рубинштајна у Тел Авиву, лауреат награде такмичења Шопена у Варшави. Трифонова можемо назвати пијанистом- романтичарем, обзиром да већи део његовог репертоара чине Скрјабин, Шуман и посебно Шопен, о чему и сам говори:

- "Заразио" сам се музиком Шопена, прилично рано- говори пијаниста. Негде са 11 година сам почео да учим његова дела. Када ми је било 19 година, када сам учествовао на такмичењу Фредерика Шопена, већ сам имао довољно велики репертоар који је највећим делом био састављен од дела овог композитора. Могу признати да је свирати Шопена, за мене увек велика срећа....

Дела Шопена су се нашла и на програму који је руски ијаниста припремио за велику туру по Немачкој и Швајцарској. Узгред, она почиње 8. фебруара на дан уручивања награде "Греми". Тако да, ако се испостави да је он добитник ове награде, она ће му бити уручена касније....

Наталија Сержантова,