Српкиња међу „Марсовцима"
Челници пројекта „Марс 1" објавили су ужи списак од 100 кандидата у такмичењу за место једног од финална 24 „Марсовца" који ће за 10 година отпутовати на „четврти камен од сунца", без могућности повратка. Међу њима се нашла и србска научница Љубинка Николић.
Више од 200.000 људи пријавило се пре две године за учешће у пројекту холандске непрофитне организације „Марс 1", која планира да за десет година пошаље прву људску експедицију на Марс. У ужој селекцији од 100 кандидата нашла се и србска научница Љубинка Николић, која за Спутњик каже да се тренутно прави подела кандидата у више група према њиховим склоностима, и до краја године ће почети да се снима телевизијски ријалити програм. Након тога ће се направити коначни одабир од 24 човека, а они ће ће почети са дугогодишњим припремама за бесповратни пут на Марс.
„Припреме ће бити исте које НАСА користи када шаље астронауте у свемир и трајаће 8 година. Свако од нас ће морати да зна да пружи прву помоћ, сви ће морати да познају медицину, али и пољопривреду, односно, како се прави и одржава стаклена башта. Такође, сви ћемо морати да знамо да поправљамо машине и апарате које ћемо користи на Марсу. Поред тога, свако ће морати да зна да примени своју струку у новом окружењу, а с обзиром да сам ја геолог, мораћу да познајем и геологију Марса. Припреме ће бити веома захтевне и подразумеваће, како психичке, тако и физичке вежбе пре него што одемо на пут“, изјавила је за Спутњик Љубинка Николић.
Поред Љубинке, међу кандидатима нашла се и двадесетчетвородогишња Меги Лу, студент астрофизике из Бирмингема, која планира да буде прва жена која ће се породити на марсу.
„Мислим да је фантастично бити прва жена која ће родити бебу на Марсу. Тренутно нико не зна како ће гравитација, која је три пута мања него на земљи, имати утицај на фетус. Марс можда и није баш најбоље место где се одгаја беба, али да бисмо уредили живот на Црвеној планети, онда би се морало то једном догодити“, сматра ова студенткиња.
Мисија „Марс 1“ састоји се од неколико карго мисија, које претходе путовању људи, како би се припремило насеље које би могло да обезбеди живот на Црвеној планети, као и постављање комуникационих сателита. Иначе, сам пут до Црвене планете трајаће шест месеци.
Милош Ћурчин,