У уџбенику историје за 6. разред Србија без Косова

Ђаци у Републици Србској уче да Косово и Метохија није део Србије. Тако испада према фотографији-карти која се налази у уџбенику историје за шести разред основне школе у Републици Србској.
Ученик шестог разреда из Бањалуке, Растко Савићевић открио је да је у уџбенику историје Косово отцепљено од Србије, те да уједно нема ни Републике Српске.
У уџбенику историје за шести разред на мапи која приказује Европу, јужна србска покрајина Косово и Метохија, је одвојена од Србије линијом која приказаје државне границе, што практично, према овом уџбенику, значи да Космет није у саставу Србије.
Уџбеник историје, аутора Ђорђа Нијемчевића и Соње Миловић је у издању Завода за уџбенике и наставна средста Источно Сарајево, а којем смо се обратили за образложење, тесаопштење преносимо у целости:
"Обавјештавамо Вас да смо контактирали ауторе уџбеника Историја за шести разред основне школе, те затражили одговоре и образложење настале ситуације. Аутори уџбеника Ђорђе Нијемчевић и Соња Миловић доставили су тражена образложења и упутили захвалност на сугестијама те извињење због настале ситуације.
Аутори уџбеника су навели да је у НПП-у за поменути разред и наставну јединицу под насловом Спарта...фокус стављен на исходе: простор, вријеме, становништво, друштво,уређење...што значи да треба лоцирати Спарту (Пелопонез –Стара Грчка), а сусједне земље – простор (Балкан, Апенинско полуострво, Средоземно море,Егејско море и сл.) треба приказати само у глобалу.
Значи, да у наведеној карти није требало никако повлачити границе држава (иако нису државе именоване). Познато је који су народи у вријеме Спарте живјели на Блакану,сваком је јасно да у то вријеме нема ни Србије,ни БиХ.
Аутор у постављеној карти није обратио пажњу на простор о којем Ви сугеришете, већ је пажњу усмјерио да прикаже Спарту, а не слијепе границе неких држава. Нема логике да се границе држава уцртавају, а поготово не Косово јер Косово је саставни дио Србије и никада није била засебна држава.
Да би се отклонила било каква сумња, приликом штампања наредног издања, аутори ће, у сарадњи са издавачем, спорну карту замијенити.
Да су овaкве појаве учестале, говори и чињеница да је скоро па истовремено, у радној свесци из географије за 6. разред у Србији примећено исто. На мапи Јужне Европе, Косово и Метохија је такође одвојено од Србије, а како је саопштено, Завод је решио да сав спорни тираж повуче из употребе, преноси "Правда".
.jpg)
Национални интерес сваке озбиљне државе јесте, пре свега, успешна и одговорна културна политика и квалитетно образовање деце. Нема ничег важнијег за будућност народа од демографске обнове, заштите културног наслеђа, очување националне свести и историјског памћења.
Вања Савићевић,