Ремек-дела руске уметности 20. века на фасадама музеја
Двадесет два ремек-дела руске уметности 20. века, међу којима су радови Наталије Гончарове, Казимира Маљевича, Василија Кандинског, Марка Шагала, Виктора Попкова и других аутора, биће репродукована на фасади здања Третјаковске галерије на Кримском валу у Москви.
На екранима постављеним на спољашњим зидовима музеја биће приказивана дела из колекције Третјаковске галерије, а идеја организатора ове изложбе јесте да се повећа препознатљивост здања на Кримском валу и да се привуку посетиоци.
„Пре годину дана отворили смо овде изложбу и учесници су са жаљењем приметили да Третјаковска галерија асоцира искључиво на историјско здање у Лаврушенској улици, а овде се налази нешто друго, и многи чак и не знају какво фантастично благо је изложено у здању Третјаковске галерије на Кримском валу“, рекао је отварајући изложбу министар културе РФ Владимир Медински.
Третјаковску галерију у Москви, један од највећих центара руске уметности у свету, основао је 1856. године московски трговац Павел Третјаков, који је куповао дела руских уметника.
Данашња зграда галерије, у руском „бајковитом“ стилу, дело је сликара Виктора Васњецова, а изграђена је 1904. године, јужно од московског Кремља, у Лаврушенској улици.
Збирка уметности 20. века смештена је у здању Третјаковске галерије на Кримском валу. Модерно здање у којем је смештена колекција дело је групе архитеката, окупљене око радионице И. Жолтковског, а његова дводеценијска изградња окончана је 1983. године. Здање има више од 12 хиљада квадратних метара изложбеног простора.
Основна поставка у згради на Кримском валу представља публици широку слику стваралачког наслеђа домаћих мајстора, који су стварали у периоду од двадесетих до шездесетих година протеклог столећа.