Вашингтон тајмс о Блиском истоку: Руси долазе? Они су већ ту!
Иако Русија преживљава озбиљне унутрашње тешкоће, то јој не смета да води активну спољну политику, притом врло успешно, пишу британски политолог, председник Лондонског центра за политичка истраживања Герберт Лондон и бивши официр израелских специјалних снага Радек Лакоми у чланку за Вашингтон Тајмс.
Аутори чланка су убеђени: Кремљ тежи да „Русији врати престиж и утицај на међународној арени‟. У Русији пада рубља, погоршавају се демографски показатељи, међутим, земља је успела последњих година да постигне озбиљне успехе у спољној политици, признају Лондон и Лакоми. То се посебно види на Блиском истоку — јер управо захваљујући руском утицају председник Сирије Башар Асад је остао на власти, на шта је Америка морала да затвори очи. Сачувавши војну базу у Тартусу, Русија је очувала и утицај у читавом источном Средоземљу, наводе политиколози.
Председник САД Барак Обама фокусирао се на излазак са Блиског истока, док Русија тражи путеве, како да „неутрализује утицај САД у региону‟. Руски носач авиона „Адмирал Кузњецов‟ упловио је у Средоземно море, што су многи регионални лидери схватили као знак да Русија не намерава да излази отуда. Москва активно испоручује наоружање Сирији и пружа јој војну помоћ — изгледа као да она рачуна да ће, ако Асад успе да сачува власт, бити „штедро награђена‟, пишу Лондон и Лакоми.
Руске компаније активно инвестирају у истраживање и експлоатацију нафте и гаса у Сирији, продају јој авионе, граде хотеле и развијају телекомуникационе мреже. Блиски Исток је данас други, након југоисточне Азије, увозник руског наоружања.
„Руси не само да долазе — они су већ ту‟, констатују аутори чланка.
Погоршање односа Барака Обаме са израелским премијером Бењамином Нетањахуом на фону јачања руског присуства у региону забрињава Тел Авив, наводи лист. Са које год тачке гледишта да се посматра на проблем Блиског истока, Русија се не може изгубити из вида.
Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут