БРИКС – алтернатива, а не револуција
Москва од данас председава БРИКС-ом – међудржавним удружењем које обједињује Бразил, Русију, Кину, Индију и Јужну Африку. Чланице ове организације чине 30 одсто територије Земље, 45 одсто становништва планете и 27 одсто бруто домаћег производа.
Један од приоритета руског председавања је развој економске сарадње, ради чега се формирају девизне резерве и Развојна банка БРИКС-а са овлашћеним капиталом од 100 милијарди долара.
Први председник банке БРИКС биће представник Русије, а очекује се да ће ова финансијска институција допринети развоју инфраструктурних пројеката не само земаља-чланица групе, већ и држава које је из неких разлога „одбила“ Светска банка или ММФ.
Сва ова питања треба да буду размотрена на самиту средином лета у руском граду Уфи, а такође се припрема и мапа пута инвестиционе сарадње.
БРИКС не припрема револуцију, пре предлаже алтернативу, објашњава у интервјуу радију Спутњик заменик директора Института за земље Азије и Африке Московског државног универзитета Андреј Карњејев.
„Не треба мислити да ће се ситуација у светским финансијама изменити на драматичан начин. Реч је о томе да се упоредо са постојећим институцијама које одређују актуелну финансијску структуру, као што су Светска банка, ММФ, формирају и друге које ће деловати по објективнијим, праведнијим правилима од постојећих“, рекао је Карњев,
Према његовим речима, чињеница да у тим институцијама доминирају западне земље изазива критику земаља у развоју.
Још једна иницијатива Русије је формирање Енергетске асоцијације, својеврсне алтернативе ОПЕК-у.
Карњејев сматра да тај пројекат „делује логично“ у констексту постојеће сарадње.
БРИКС је, према речима заменика представника Русије у БРИКС-у и амбасадора за специјалне мисије МСП-а РФ Вадима Лукова, алијанса реформатора у међународним односима.
„У основи БРИКС-а леже четири стратешка интереса. Као прво, сви ми смо заинтересовани за спровођење независног курса у међународним пословима, а као друго, залажемо се за утврђивање међународног права као главне норме међународног живота, насупрот праву јачег“, објашњава Луков за Спутњик.
Трећи стратешки интерес је, према његовим речима, то што је ова организација заинтересована за коришћење фактора узајамне компатибилности својих економија, како би се убрзао развој земаља њених чланица.
„И коначно, постоји заинтересованост за размену искуства у решавању великих социјално-економских и социјално-политичких проблема“, додаје Луков.
Према мишљењу директора шангајског Института за међународне односе и религиозни развој Фенга Шаолеја, земље БРИКС-а све чешће износе јединствено мишљење о важним питањима светске политике.
„Прошле године уочи самита Г-20 чули су се предлози да се не допусти учешће Русије у том самиту. Заједничка дејства земаља БРИКС-а су преломила ова расположења. Мислим да то показује блискост земаља БРИКС у важним међународним питањима“, каже Шаолеј.
Он сматра да земље БРИКС-а могу да иступају као јединствени фронт не само у економским и финансијским питањима, у чему су већ доказале да могу да функционишу, већ и у многим важним питањима светске политике.
Бразилски економиста Жилберту Брага изјавио је да ће ова година постати за БРИКС „ново искушење“, пошто ће „бити покренута питања којима до данас није поклањано много пажње“.
„То је посебно актуелно поводом западних санкција према Русији. Ова питања ће „напустити индивидуално поље сваке земље понаособ и постаће питања од колективне важности“, сматра Брага.
Све новости групе БРИКС могу да се прате преко интернета, а званични сајт руског председавања БРИКС-ом прорадио је у среду.
Сајт ће пружати максимално оперативне и потпуне информације о манифестацијама, новим иницијативама у оквиру ове неформалне асоцијације држава, току њиховог разматрања, донетим одлукама и потписанимдокументима. Портал ће радити у две верзије — на руском и енглеском језику.