Савет Ципрасу да са Путином само проћаска
Премијер Грчке Алексис Ципрас у среду путује у Москву, а Фајненшел тајмс поставља питање: „Да ли је дошло време да Атина размотри стратешки савез са Русијом, као део плана Б?“
Британски лист наводи да би грчки премијер „могао да се полакоми“ на руски новац који може помоћи да се избегне крах банкарског система и изађе из еврозоне. У замену за руску помоћ, Грчка може ставити вето на наставак економских санкција против Русије и бојкотовати пројекат трансјадранског гасовода.
„Кад би било све тако просто“, пише аутор чланка Волфганг Минхау. Према његовим речима, постоји неколико разлога за сумњу да ће Грчка и Русија закључити овакав споразум.
Минхау сматра да, пре свега, Москва нема новца да финансира Грчку. Руска привреда се налази у лошем стању. „Русија зна колико је милијарди евра земаља-чланица појела грчка привреда“, пише аутор. Грчка такође треба озбиљно да се замисли да ли жели да се везује за земљу која ће бити усредсређена на превазилажење сопствене кризе.
Осим тога, треба помислити ће ЕУ и Русија, раније или касније, почети да се зближавају. Санкције ће се укинути, а односи ће постепено да се враћају у нормалу. „И шта ће тада бити са новим руско-грчким стратешким односима“, пита се аутор.
И на крају, одлука да стави вето на наставак санкција и излазак из еврозоне може имати озбиљне економске последице.
„Ви заиста сматрате да ће ЕУ наставити са плаћањем субвенција Грчкој ако Атина изађе из еврозоне и повеже се са Русијом“, пише Минхау.
О чему ће онда разговарати Ципрас и Путин? „Ја му саветујем да разговара искључиво о времену и спорту, а онда да се брзо врати кући и изради одговарајућу економску стратегију која се неће ослањати на Русију“, пише аутор чланка.
Он наглашава да ЕУ можда потцењује последице изласка Грчке из еврозоне, док Грци, супротно, прецењују потенцијал руског плана Б. „Биће потребна озбиљна економска дипломатија да би се избегла катастрофа која се може догодити, ако се обе стране прерачунају“, сматра Минхау.