ЖЕЛИТЕ СУПЕР ПЛАЋЕН ПОСАО У ЊЕМАЧКОЈ?
Унаточ пријелазном раздобљу од двије године, на колико је Њемачка увела рестрикције за запошљавање Хрвата, они и у овом тренутку могу конкурисатин за неко од педесетак дефицитарних занимања.
Унаточ пријелазном раздобљу од двије године, на колико је Њемачка увела рестрикције за запошљавање радне снаге ване ЕУ, могуће је у овом тренутку конкурисати за неко од педесетак дефицитарних занимања. Њемачка агенција за запошљавање објавила је листу послова који су отворени радницима изван Европске уније, а међу њима су медицинске сестре различитих профила, његоватељи, инжењери и техничари за мехатронику, електричари и стројовође. Агенција ће ту листу допуњавати у складу с актуалним потребама на тржишту рада сваких шест мјесеци.
Осим радног мјеста за оне који немају посао, многима је критериј за одлазак на рад у Њемачку и плаћа. Просјечна њемачка нето плаћа тренутачно износи око 2000 еура. Плаћа његоватеља и медицинских сестара просјечно износи између 2000 и 2200 еура бруто па навише, овисно о тежини посла и додацима на плаћу. Висококвалификовани стручњаци с радним искуством у просјеку зарађују двоструко више, али увијек треба узети у обзир и све трошкове пресељења и живота у другој земљи.
Законске регулативе
- Мора се посједовати одређено образовање и тражена квалификација за посао. Такође се морају поштовати и законске регулативе за стицање права боравка у Њемачкој. Постоји могућност добивања посла у случају да су та занимања у Њемачкој врло тражена, а да нема довољно домаћих кандидата - објаснила је Беате Раабе из Савезне агенције за запошљавање заDeutsche Welle.
Хрватска радна снага традиционално је добродошла у Њемачкој у којој многи Хрвати већ годинама раде с радним дозволама. Њих издају локалне агенције за запошљавање, и то на захтјев послодавца који раднике изван ЕУ или из земаља ЕУ за које су уведене рестрикције могу запошљавати само ако нема довољно радника из Њемачке. На порталу европске мреже завода за запошљавање ЕУРЕС јуче је у Њемачкој било оглашено 267.414 отворених радних мјеста.
Радна дозвола
- Хрватски грађани који имају високошколско образовање и који прихвате посао сукладно том образовању највјеројатније неће требати радну дозволу. Научници који у Њемачкој желе апсолвирати изобразбу у трајању од најмање двије године такође неће требати радну дозволу. Исто вриједи и за сезонске раднике који могу радити у Њемачкој у трајању до шест мјесеци унутар једне календарске године - истичу из њемачеке амбасаде. Сви остали морају прије почетка рада исходити радну дозволу за ЕУ.
ШТО СЕ СВЕ ТРАЖИ
- мехатроничар
- технички асистент (мехатроника)
- стројарски техничар (мехатроника)
- инжењер мехатронике
- електроничар аутоматизирајуће технологије
- индустријски технолог аутоматизирајуће технологије
- електроничар
- електроничар аутоматизирајуће технологије за индустрију
- роботичари
- роботичари - аутономни системи
- технолог аутоматизирајуће индустрије
- инжењер аутоматизирајуће индустрије
- електричар
- електричар на градњи
- техничар за расвјету
- техничар за електрична постројења
- електроинсталатер
- водоинсталатер
- водоинсталатер за изолацију
- монтер громобрана
- техничар за гријање
- техничар за расхладне системе
- инжењер за расхладне технологије
- радници без квалификације за водовод
- стројовођа
- машиновођа
- надзор инфраструктуре на жељезницама
- одржавање инфраструктуре на жељезницама
- медицинска сестра
- медицинска сестра на педијатрији
- ноћна сестра
- медицинска сестра на интензивној њези
- медицинска сестра на кирургији
- медицинска сестра у амбуланти
- анестезиолог
- асистент анестезиолога
- његоватељ старијих особа
- његоватељ болесне дјеце
- специјалисти за клиничку геријатрију
- специјалисти за онкологију
- специјалисти за ендоскопију
- специјалисти за нефрологију
- специјалисти за рехабилитацију
- кируршки техничар
- асистент за кирургију