Галијашевић: Америчка потреба дестабилизације православног дела Балкана
Мотив за вечерашњи терористички напад у Зворнику је рушење Републике Српске, дестабилизација и Србије и Српске, те слање поруке србском народу да није безбедан, изјавио је експерт за борбу против тероризма Џевад Галијашевић.
„Нападнут је Зворник, а то је, уствари, срце или мост између Србије и Српске. Оваква порука се шаље у моменту када Србска предузима значајније кораке на плану борбе против тероризма и уводи и управу за једну такву борбу, и када МУП Српске жели заиста да овом проблему посвети значајнију пажњу“, рекао је Галијашевић.
Он је констатовао да ово није изоловани инцидент, нити је случајна акција неког поремећеног фанатика.
„Ово је планска терористичка акција, која треба да изнуди одређена политичка решења, да доведе до укупне дестабилизације простора и да целу ситуацију учини далеко сложенијом и тежом“, упозорио је Галијашевић.
Према његовим речима, након детаљних анализа овог догађаја, сигурно ће се видети и делови појединих локалних елемената саме приче иза које, без сумње, стоји исламски фундаментализам, али ће се у тим анализама сигурно преплитати објашњења која имају везе са ратом, са неком локалном причом са овог простора и слично.
„Међутим, овај догађај се не може озбиљније анализирати без анализе поремећене безбедносне ситуације у региону са становништва исламског фундаментализма и тероризма“, рекао је Галијашевић.
Он је указао и на дестабилизацију Македоније, на покушај рушења премијера те земље Николе Груевског, као и на напад на полицијску станицу на граници Македоније и Косова, који су извели муџахедини повезани са одредом „Ел Муџахедин“ и са БиХ.
„Све ово сведочи да је пред нама једно озбиљније време десетабилизације и деловања овог исламистичког елемента повезаног и са оним ратним формацијама и са, рекао бих, фундаменталистичком политиком у Сарајеву, али и са појединим западним службама. Дакле, овде је реч о озбиљној дестабилизацији која вуче корене из укупних геополитичких криза, из односа САД и Русије и америчке потребе да се Балкан, односно православни део Балкана, дестабилизује“, истакао је Галијашевић.
Галијашевић је рекао да Агенција за истраге и заштиту /СИПА/ БиХ објективно има највеће надлежности за ту врсту антитерористичког деловања, али се њен директор руши незаконитим судским поступцима.
„У тренутку када се од Сипе очекује да обезбеђује објекте и лица како би се учинила још слабијом и када имамо Обавештајно-безбедносну агенцију (ОБА) у којој је директору истекао мандат, ми смо жртве једне сложеније игре и овде је реч о озбиљнијој дестабилизацији политичких прилика“, каже Галијашевић.
Он је упозорио да се могу очекивати нови слични терористички напади, наводећи да се они дешавају увек у одређеним драматичним временима.
„Када се одређене политичке поруке појаве и када Република Србска почне говорити о властитим одговорностима и перспективама, онда долазе такви догађаји које неки желе да представе као инциденте“, истиче Галијашевић.
Он је истакао да је проблем што се и озбиљније терористичке акције кривично и правно квалификују на непримерен начин и не види се у томе тероризам него се квалификују као нека друга дела која је починио појединац.
„Али, тај појединац је од некога добио оружје, радикализован је и инструментализован од некога, без обзира какав је локални или ратни предтекст био иза његове привидно личне мотивације“, рекао је Галијашевић.
Он је напоменуо да је мотив рушење Републике Српске, дестабилизација и Србије и Републике Српске и слање поруке србском народу да није безбедан.
„Таквих порука може бити и у наредном периоду уколико ова порука не постигне жељени ефекат. Нажалост, западне службе у овом тренутку нису партнери у овој борби, то су њихови геополитички војници“, додао је Галијашевић.
Он је истакао да у сваком случају ову ситуацију треба озбиљно третирати јер оваквих напада може увек бити.
„Има око 5.000 људи способних да изведе тако нешто и има око 100.000 људи који су већ припремљени за такве улоге, који се фанатизују и верски радикализују, а за то нема отпора у друштву. Питање је за америчку амбасаду: на којој сте ви страни у овим терористичким акцијама? Шта је ваша улога ако ове полтроне из Тужилаштва и Суда БиХ не желите ни притиснути ни захтевати од њих да раде свој посао“, навео је Галијашевић.