Николић и Иванов одолели притиску Вашингтона и Брисела Опширније: http://rs.sputniknews.com/komentari/20150501/1629065.html#ixzz3Yy9O9PpO
Председници Србије и Македоније Томислав Николић и Ђорђе Иванов присуствоваће паради у Москви 9. маја, док су други балкански лидери подлегли притиску Вашингтона и Брисела.
Председник Србије Томислав Николић и председник Македоније Ђорђе Иванов прихватили су позив из Москве за присуство на паради која се одржава поводом 70 година од победе над фашизмом.
Лидери осталих земаља бивше Југославије нису успели да се одупру притиску.
Раније ове недеље, македонски председник изјавио је да ће се придружити Томиславу Николићу на церемонији у Москви, упркос „инструкцијама САД и ЕУ“.
„Иванов је увек спроводио политику отворености према свима, тако да ова одлука није у супротности са тежњом да Македонија постане чланица ЕУ или НАТО“, писало је у саопштењу председничког кабинета. Пре тога, позив у Москву прихватио и председник Републике Српске Милорад Додик.
„Да, идем у Москву и нико ме неће зауставити. Добио сам позивницу и идем“, рекао је Додик.
У марту је председник Србије прекорио представника ЕУ Едуарда Кукана због покушаја да одврати Србију од учешћа на паради.
„Кукан је покушао да натера Србију да донесе одлуку која није у интересу грађана Србије“, наведено је у саопштењу председника Николића.
Николић је касније потврдио да ће и Војска Србије учествовати на паради.
„Непристојно је давати савете онима који их нису тражили. У интересу је нашег народа да Србија има добре односе са свима“, наведено је у саопштењу.
Хрватски „Вечерњи лист“ је у априлу објавио да на параду у Москву неће ићи председница Колинда Грабар Китаровић.
Раније је један од њених претходника Стјепан Месић критиковао одлуку неких западних лидера да не присуствују паради.
Након објављивања тога да је словеначки председник Борут Пахор неодлучан у вези са учешћем на паради, недавно је објављено да делегација Словенија ипак неће отићи у Москву.
Пахор је изјавио да ће тог дана присуствовати церемонији прославе која ће бити одржана у Љубљани.
Он је у својој одлуци пратио одлуку председника Црне Горе Филипа Вујановића, који је 7. априла одлучио да не иде у Москву, што су представници опозиције дочекали с негодовањем.
„Са одлуком председника да не оде на прославу победе над фашизмом, Влада Црне Горе је показала своју подређеност. Они који су ову одлуку донели у Вујановићево име рекли су данас више о Црној Гори, него о Русији, која је најзаслужнија за победу над нацистима и фашистима у Другом светском рату“, рекао је један од чланова опозиције Миодраг Лекић.